A családmodellek között előkelő helyet foglalnak el az egyszülős családok, a gyermeküket egyedül nevelők, vagy épp új kapcsolatot létesítők, ám e családokban is az kell,hogy legyen a cél,hogy testileg-lelkileg egészséges gyermekeket bocsássanak majd útjukra. A válás és a az ezzel járó hercehurca azonban nem mindig teremt kedvező feltételeket ehhez.
Hiszen a válás után a felekben sokáig forrhatnak az indulatok, sértve és megbántva érzik magukat, s nem képesek reális önvizsgálatot tartani. Megindul az egymásra mutogatás, a másik hibáztatása akár a gyűlölet teljes felfokozódása. Ezek a negatív érzések pedig érzelmi alapú, rossz döntésekre sarkallhatják az embert, s olyan válási játszmákat eredményezhetnek, mint:
- A láthatásláthatás akadályozása
Tipikus módja, hogy a másik felet a legérzékenyebb pontján sérti meg a volt házastárs: a láthatás megvonásával vagy akadályozásával bünteti . A módszerek kifinomultak: különféle indokokkal mondja le a találkozót, vagy véletlenül épp elviszi a gyereket máshová,amikor a láthatásra jogosult szülő menne érte.
Mondani sem kell,hogy milyen káros következményei vannak ennek a gyerekre nézve- s ráadásul gyakran ő maga is nyakig benne van a szülői játszmák ezen fajtájába, például azzal,hogy hazudnia kell.
Másrészt gyakran pont a vétlen fél kényszerül magyarázkodásra amiatt, hogy rendszertelennek tűnnek felbukkanásai, a láthatást akadályozó szülő manipuláció miatt. S gyerek ráadásul rá fog neheztelni.
Ne feledje, gyerekük érdeke, hogy ennek mindketten véget vessenek, hisz neki mindkettejükre szüksége van.
- Engem válassz!
Ha a válást követően valamelyik fél új kapcsolatba kerül, akkor veszi kezdetét ez a játszma, ami a végletekig elfajulhat. A vérszerinti szülő arra kényszeríti a gyereket,hogy legyen vele lojális, és utasítsa el nevelőszülőjét. Többnyire az a félelem áll emögött, hogy nincs elég önbizalma,s a tény,hogy esetleg harmonikus,ne adj Isten jó kapcsolat alakul ki a mostohaszülővel,számára ijesztő lehet.
Ilyenkor hol finomabb, hol erőteljesebb módon szinte rákényszeríti a gyereket,hogy lehetetlenítse el kapcsolatát a mostohaszülővel.
A gyerek furcsa szerepjátékba kényszerül, hiszen meg akar felelni vérszerinti szülőjének,miközben legbelül mégis úgy érezhet:nincs ez így jól.
- A te gyereked veri az én gyerekem!
Új kapcsolatokba illetve házasságba beléphetnek úgy a felek, hogy előző kapcsolatukból született gyermekeiket is magukkal viszik. Ilyenkor nehéz lehet az összecsiszolódás, s természetesek a kezdeti súrlódások. Nehéz ilyenkor mindkét félnek, ám mégis célszerű mihamarabb a békés együttélés kialakítása, s nem szabad teret engedni az "én gyerekem"-"te gyereked" játszmának,ami háború övezetté alakíthatja át az új családot.
Az új család mindenkitől áldozatot követel meg, el kell fogadni, ha a gyerek egy időre elutasító lesz, hiszen a nevelőszülővel, mostohatestvérrel megfelelő kapcsolat alakul ki.