Érdemes már jó előre informálódni arról, hogy az adott területre utazóknak milyen védőoltásokat kell megkapniuk. Sok országba ugyanis oltás hiányában nem is kapunk vízumot, vagyis nem kezdhetjük meg a nyaralásunkat! Arról is tájékozódjon, hogy milyen ott a közegészségügyi helyzet.
De mire is kell odafigyelnünk?
A sárgaláz elleni védőoltás kötelező azoknak, akik Közép-Afrika és Dél-Amerika bizonyos országaiba készülnek. Legkésőbb tíz nappal az indulás előtt kell beadni, a tíz évig védettséget nyújtó vakcinát.
A hepatitis A (fertőző májgyulladás) előfordulása csekély hazánkban ez a betegség ritkán fordul elő, felmérések szerint, a 40 év alatti korosztály nem védett. Ezt az oltást szinte minden utazónak ajánlott felvenni, aki É -Amerika, É- és Ny-Európán kívül, bárhova utazik. A helyi körülmények, az étkezési szokások, az ivóvíz minősége jelentősen befolyásolják a kockázatot. A hepatitis A fertőzés lehetősége az arab országokban, Indiában, Ázsiában és Közép-Amerika egyes országaiban a legnagyobb.
A hepatitis B vírus vérrel, szennyezett eszközökkel és testváladékokkal vihető át. Nemcsak azoknak javasolt az oltás, akik szexuális kapcsolatuk miatt veszélyeztetettek, hanem azoknak is, akik esetleg orvosi kezelésben részesülhetnek külföldi tartózkodásuk alatt (például cukorbetegek). Teljes védelmet három oltással lehet biztosítani, ezért időben el kell kezdeni az oltások felvételét.
A túrákra, természetjáró kirándulásokra, körutazásokra induló 21 éven felülieknek célszerű beadatniuk az úgynevezett ismétlő tetanusz oltást, mely 10 éves védelmet biztosít.
Dél-Amerika és Ázsia legtöbb országába a tífusz elleni vakcina is javasolt, amely szintén az ételekkel és vízzel terjedő betegség megelőzését szolgálja.
A maláriával fertőzött területekre utazóknak ajánlatos felíratniuk a betegség elleni tablettát, amelynek szedését az utazás előtt kell elkezdeni, és a hazaérkezést követően négy hétig folytatni.
A közép-afrikai és az arab országokba készülőknek tanácsos az agyhártya-gyulladás elleni oltással védekezniük. (Szaud-Arábiába vízumot sem adnak az oltás igazolása nélkül!)
Ázsiában, és Dél-Amerikában történő hosszabb tartózkodás esetén indulás előtt a veszettség elleni oltás-sorozat javasolt (3 oltás: 0-7-21. napon). Különösen biciklivel, motorral közlekedők veszélyeztetettek.
Akik tanulni indulnak az amerikai földrészre, készüljenek arra, hogy az ottani hatóságok kérhetik a rubeola, kanyaró, bárányhimlő és agyhártyagyulladás elleni oltás igazolását.
Forrás és további információ a Külügyminisztérium oldalán, a www.kulugyminiszterium.hu-n
Sz. F.