Életforma.hu

ÉLET-MÓD

A ló és az ember kapcsolata- különleges és gyógyító

A lovaglás a rekreáció és feltöltődés egyik leghatékonyabb módja. A jó levegő és mozgás mellett állat és ember különleges kapcsolatát is jelenti.

A természetben végzett bármilyen rendszeres mozgás fontos testi egészségünk és szellemi teljesítőképességünk megőrzése érdekében. Az aktív pihenési formák közül a lovaglás a rekreáció és feltöltődés egyik leghatékonyabb módja, hiszen egyszerre mozgatja testünket és szellemünket, így fizikálisan, pszichésen és mentálisan is regenerál, oldja a stresszt, pozitív érzésekkel tölt el.Fizikai és lelki élmény

A lovaglásnak, mint intenzív fizikai és lelki élménynek, erős tudat- és jellemformáló hatása is van, írja dr. Ungvári Zsigmond lovaskultúra-oktató, aki szerint, ha az egészséget az emberi szervezetet hármas egységeként, vagyis a test, a szellem és a lélek harmonikus működéseként értelmezzük, számos meghibásodására gyógyír lehet a lovas élet.

A lovon a helyes testtartás a földön járáshoz hasonlítható, ami kíméli az ízületeket, optimálissá teszi a terhelést, egyenletessé a kopást, könnyíti a légzést, összehangolja a különböző testrészek mozgását, vallja a szakember.

A testünkre gyakorolt hatás mellett a lóval való kapcsolatnak pszichés hozadékai is vannak: javítja a stressztűrő képességet, segíti a koncentrációt, hozzájárul ahhoz, hogy határozottá és magabiztossá váljunk, türelemre és alázatra nevel, fejleszti a pozitív gondolkodást. A lovagláskor ló és lovasa szoros együttműködésbe kerül, kizárólag egymásra összpontosítanak. Megfelelő fokú empátia nélkül azonban senki sem válik jó lovassá.A magyar táj lovaglásra termett

Ma körülbelül 600 lovarda várja a lovagolni vágyókat a lovasok.hu adatai szerint, a gyerekektől a felnőttekig.

- Magyarország földrajzi adottságai egyedülállóan jók ehhez a sporthoz. A homokos vagy agyagos talaj kiválóan lovagolható, az éghajlatunkból adódóan pedig viszonylag kevés csapadék esik a lovas szezonban, kora tavasztól késő őszig. A főleg az Alföldet jellemző sík, dombos területek kedvezőek a lónak és a lovasának egyaránt, mint ahogyan az egyes földterületeket elválasztó kerítések hiánya - szemben a szomszédos Ausztriával vagy Németországgal, ahol a birtokok között kerítések jelzik a határokat - is jól lovagolhatóvá teszi a magyar tájat - magyarázza Maus András, a portál szerkesztője.

A lovardák száma és kihasználtsága azt mutatja, hogy egyre többen érdeklődnének a hagyományos lovassportok, a díjugratás, a díjlovaglás, a lovastusa (military), a fogathajtás, a lovas torna és a távlovaglás iránt, s fellendülőben van az angol lovaglástól eltérő western reining is.

Nem drágább, mint a síelés

Az utóbbi évek népszerűsítő kampányai következtében divat lett a szabadidős lovaglás is: egyre többen járnak rendszeresen lovagolni, vagy töltik vakációjukat lóháton. Maus András azt mondja, ez sem kerül többe, mint a síelés, igaz, megtanulni lassabban lehet.

Fontos, hogy olyan helyen üljünk először lóra, ahol mind a lovak, mind az oktatók megfelelően felkészítettek. Egy átlagos ritmusérzékkel rendelkező személy, aki hetente vesz órákat, körülbelül egy év alatt jut el oda, hogy mindhárom járásmódban - lépés, ügetés, vágta - biztosan üljön a nyeregben, és a szárat is jól kezelje. Ekkor pedig már nyugodtan mehetünk terepre, sőt befizethetünk akár a többnapos romantikus lovastúrára is.

Lovasterápia  

A ló, a lovaglás és a lóval való foglalkozás több mint kellemes szabadidős program. A ló ritmusos, egyenletes és rugalmas - az emberi járáshoz hasonlító - mozgására szüksége van az egészséges testnek is, bizonyos betegeknél pedig hozzájárul a gyógyuláshoz, a normál funkció visszaállításához. Mozgásterápiás szempontból a lovaglás kiválóan alkalmas a kóros izomtónus szabályozására, a mozgásérzékelés javítására, a testséma fejlődésére, az egyensúlyérzék és koordináció fejlesztésére, valamint a fej- és a törzskontroll javítására. Pedagógiai, gyógypedagógiai, illetve pszichológiai szempontból a lovaglás jótékonyan hat a figyelem és a gondolkodás fejlődésére, bővíti az élmény- és tapasztalati kört, segíti az önbizalom kialakulását, a függetlenség, az életöröm érzetének megjelenését, fokozza az önkifejezés képességét, fejleszti a motivációt, és hozzájárul az emocionális problémák leküzdéséhez. A lóval való rendszeres foglalkozás révén fejlődnek a kapcsolatfelvétel és -fenntartás képességei, az érzelmi és akarati funkciók, a kommunikációs és interakciós képességek. Ha ezeket a jótékony hatásokat tudatosan, tervszerűen, kontrolláltan használják, a lovaglás alkalmas megelőzésre, gyógyításra, fejlesztésre és nevelésre, illetve a sérültek, károsodottak, fogyatékosok, egészségükben veszélyeztetettek életminőségének javítására. A szakképzett gyógypedagógus, illetve lovas terapeuta által vezetett speciális foglalkozások pedig javítják az értelmileg akadályozott, tanulási nehézségekkel küzdő, autista, hiperaktív, látás- és hallássérült, részképesség-zavaros, illetve magatartásproblémás páciensek életminőségét. (Forrás: Magyar Lovasterápia Szövetség)

Miben lovagoljunk?

Cipő: a sima, vékony talpú, masszív felsőrészű és magas szárú lábbelik alkalmasak lovaglásra, a sportcipők zöme nem. A kengyel miatt jó, ha a cipőnek néhány centis sarka is van, de ne legyen vastag a nyelve. A költséges lovaglócsizmák mellett akár egy olcsóbb műbőr cipő is megfelelhet.

Nadrág: a lovaglónadrágok természetes anyagból készülnek, a fazonjuk szűk. Az első próbálkozásoknál még nem feltétlenül kell beruházni, a puha anyagú és varrású szabadidőnadrágok is alkalmasak lehetnek.

Felsőruházat: nyáron póló, télen rétegesen pulóverek, mellény vagy rövid fazonú kabát. A lényeg, hogy a kar szabadon mozogjon. A bő, lebegő darabok megijeszthetik a lovat, vagy megakadhatnak egy faágban, mint ahogyan a hosszú hajat is fel kell fogni a veszélyhelyzetek elkerülése érdekében.

Fejvédő (kobak): a három ponton rögzíthető kivitel elengedhetetlen része a lovas ruházatának. Néhány lovardában kölcsönözni is lehet. Fontos, hogy megfelelően feküdjön fel a fejre.

- sebők -

Fotó: Förster Tamás

A képek a szentmihálypusztai lovardában, Zalaszentlászlón készültek.

A cikk a Piac és Profit magazin 2008. július-augusztusi számában jelent meg.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.