A lovon a helyes testtartás a földön járáshoz hasonlítható, ami kíméli az ízületeket, optimálissá teszi a terhelést, egyenletessé a kopást, könnyíti a légzést, összehangolja a különböző testrészek mozgását, vallja a szakember.
A testünkre gyakorolt hatás mellett a lóval való kapcsolatnak pszichés hozadékai is vannak: javítja a stressztűrő képességet, segíti a koncentrációt, hozzájárul ahhoz, hogy határozottá és magabiztossá váljunk, türelemre és alázatra nevel, fejleszti a pozitív gondolkodást. A lovagláskor ló és lovasa szoros együttműködésbe kerül, kizárólag egymásra összpontosítanak. Megfelelő fokú empátia nélkül azonban senki sem válik jó lovassá.A magyar táj lovaglásra termettMa körülbelül 600 lovarda várja a lovagolni vágyókat a lovasok.hu adatai szerint, a gyerekektől a felnőttekig.
- Magyarország földrajzi adottságai egyedülállóan jók ehhez a sporthoz. A homokos vagy agyagos talaj kiválóan lovagolható, az éghajlatunkból adódóan pedig viszonylag kevés csapadék esik a lovas szezonban, kora tavasztól késő őszig. A főleg az Alföldet jellemző sík, dombos területek kedvezőek a lónak és a lovasának egyaránt, mint ahogyan az egyes földterületeket elválasztó kerítések hiánya - szemben a szomszédos Ausztriával vagy Németországgal, ahol a birtokok között kerítések jelzik a határokat - is jól lovagolhatóvá teszi a magyar tájat - magyarázza Maus András, a portál szerkesztője.A lovardák száma és kihasználtsága azt mutatja, hogy egyre többen érdeklődnének a hagyományos lovassportok, a díjugratás, a díjlovaglás, a lovastusa (military), a fogathajtás, a lovas torna és a távlovaglás iránt, s fellendülőben van az angol lovaglástól eltérő western reining is.
Nem drágább, mint a síelés
Az utóbbi évek népszerűsítő kampányai következtében divat lett a szabadidős lovaglás is: egyre többen járnak rendszeresen lovagolni, vagy töltik vakációjukat lóháton. Maus András azt mondja, ez sem kerül többe, mint a síelés, igaz, megtanulni lassabban lehet.Fontos, hogy olyan helyen üljünk először lóra, ahol mind a lovak, mind az oktatók megfelelően felkészítettek. Egy átlagos ritmusérzékkel rendelkező személy, aki hetente vesz órákat, körülbelül egy év alatt jut el oda, hogy mindhárom járásmódban - lépés, ügetés, vágta - biztosan üljön a nyeregben, és a szárat is jól kezelje. Ekkor pedig már nyugodtan mehetünk terepre, sőt befizethetünk akár a többnapos romantikus lovastúrára is.
Lovasterápia
A ló, a lovaglás és a lóval való foglalkozás több mint kellemes szabadidős program. A ló ritmusos, egyenletes és rugalmas - az emberi járáshoz hasonlító - mozgására szüksége van az egészséges testnek is, bizonyos betegeknél pedig hozzájárul a gyógyuláshoz, a normál funkció visszaállításához. Mozgásterápiás szempontból a lovaglás kiválóan alkalmas a kóros izomtónus szabályozására, a mozgásérzékelés javítására, a testséma fejlődésére, az egyensúlyérzék és koordináció fejlesztésére, valamint a fej- és a törzskontroll javítására. Pedagógiai, gyógypedagógiai, illetve pszichológiai szempontból a lovaglás jótékonyan hat a figyelem és a gondolkodás fejlődésére, bővíti az élmény- és tapasztalati kört, segíti az önbizalom kialakulását, a függetlenség, az életöröm érzetének megjelenését, fokozza az önkifejezés képességét, fejleszti a motivációt, és hozzájárul az emocionális problémák leküzdéséhez. A lóval való rendszeres foglalkozás révén fejlődnek a kapcsolatfelvétel és -fenntartás képességei, az érzelmi és akarati funkciók, a kommunikációs és interakciós képességek. Ha ezeket a jótékony hatásokat tudatosan, tervszerűen, kontrolláltan használják, a lovaglás alkalmas megelőzésre, gyógyításra, fejlesztésre és nevelésre, illetve a sérültek, károsodottak, fogyatékosok, egészségükben veszélyeztetettek életminőségének javítására. A szakképzett gyógypedagógus, illetve lovas terapeuta által vezetett speciális foglalkozások pedig javítják az értelmileg akadályozott, tanulási nehézségekkel küzdő, autista, hiperaktív, látás- és hallássérült, részképesség-zavaros, illetve magatartásproblémás páciensek életminőségét. (Forrás: Magyar Lovasterápia Szövetség)Miben lovagoljunk?
Cipő: a sima, vékony talpú, masszív felsőrészű és magas szárú lábbelik alkalmasak lovaglásra, a sportcipők zöme nem. A kengyel miatt jó, ha a cipőnek néhány centis sarka is van, de ne legyen vastag a nyelve. A költséges lovaglócsizmák mellett akár egy olcsóbb műbőr cipő is megfelelhet.
Nadrág: a lovaglónadrágok természetes anyagból készülnek, a fazonjuk szűk. Az első próbálkozásoknál még nem feltétlenül kell beruházni, a puha anyagú és varrású szabadidőnadrágok is alkalmasak lehetnek.
Felsőruházat: nyáron póló, télen rétegesen pulóverek, mellény vagy rövid fazonú kabát. A lényeg, hogy a kar szabadon mozogjon. A bő, lebegő darabok megijeszthetik a lovat, vagy megakadhatnak egy faágban, mint ahogyan a hosszú hajat is fel kell fogni a veszélyhelyzetek elkerülése érdekében.
Fejvédő (kobak): a három ponton rögzíthető kivitel elengedhetetlen része a lovas ruházatának. Néhány lovardában kölcsönözni is lehet. Fontos, hogy megfelelően feküdjön fel a fejre.
- sebők -
Fotó: Förster Tamás
A képek a szentmihálypusztai lovardában, Zalaszentlászlón készültek.
A cikk a Piac és Profit magazin 2008. július-augusztusi számában jelent meg.