Mikor már a munka válik legfontosabbá az életünkben, és a feladat alá rendeljük az étkezést, az alvást, a pihenést, a szórakozást, sőt még az emberi kapcsolatainkat is, akkor "MEGÁLLJ-t!" kell mondani!
Hosszú távon a sok munka megbetegíthet, pontosabban a velejárói okoznak gondokat a szervezetünkben. Arról van szó, hogy a munkahelyi stressz következtében és bizonyos személyiségjegyek hatására gyakoribb az egészség megromlása.
Felmérések szerint a munkavállalók több mint egyharmadára hatnak a munkahellyel összefüggő pszichés kockázatok. A vizsgálódások egyértelmű kapcsolatot mutatnak a betegségek előfordulásának növekedése és a stressz-jelenségek között.
Ha valaki túl hosszú ideig, túl nagy stressznek van kitéve, veszélybe kerülhet az egészsége. Az állandó adrenalinszint-emelkedés bizonyos fizikai tünetek kialakulásához vezethet. Ezek lehetnek viszonylag enyhék, például álmatlanság, hátfájás, fejfájás, és igen veszélyesek is, például magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek.
A szorongó ember, emésztési nehézségekkel küzdhet, de krónikus esetben a gyomorfekélyig is eljuthat. A sokat mérgelődő, haragos embernek a vérnyomása lesz magas, de ha állandósul ez a mentalitás, aki hipertóniával kell számolnia. Az emocionális stressz okozta megbetegedések közé sorolható a nyombél- és gyomorfekély, az angina pectoris, az agytrombózis, az asztma, a szénanátha, a migrén és más allergiás megbetegedések.
A menedzser-betegségek fogalma is jól ismert a modernkori ember előtt. Becslések szerint minden második vezető úgynevezett menedzser-betegségben szenved. A menedzser-betegség "összefoglaló neve mindazoknak a testi-lelki betegségeknek és tüneteknek, melyek igen gyakran alakulnak ki mindazoknál, akik állandó készenléti állapotban és tartósan nagy nyomás, feszültség alatt élnek."
Legfőképpen azok a vezetők, akik állandó feszültség alatt állnak, a folyamatos készenlét miatt előbb-utóbb felégetik tartalék energiáikat. Kialakulnak náluk a pszichoszomatikus kórformák, amelyeknél a lelki problémák testi tünetekben jutnak kifejezésre, amelyek az idő múltával egyre veszélyesebbé válnak. A menedzser-betegségek nemcsak a topvezetőket fenyegetik, hanem mindazokat, kik a nyomást nem tudják feloldani, és a feszültséget magukba raktározzák, melegágyat adva így a különböző bajoknak.
A menedzser-betegség fő formái a szívvel kapcsolatos megbetegedések, leggyakrabban az infarktus, de idetartozhatnak az emésztési, mozgásszervi és központi idegrendszeri problémák is. Tünetei között szerepel a hajhullás, mely főként a női vezetőknél figyelhető meg, de bizony a hitvesi ágyban is jelentkeznek gondok, a szexuális teljesítőképesség csökkenése terén. Szakértők szerint a stressz okozta hormonális egyensúly felborulásával magyarázható mind a hajhullás, mind az impotencia.
Az egészséges életmód alapelve pontosan az, hogy bármilyen dolognak a hiánya, vagy túlzásba vitele betegségokozó hatású. Így a munka terén is meg kell találni az arany középutat. A munkanélküliség is okozhat galibát, a mozgáshiány is káros, de a túlzásba vitt dolgozás, a munkaalkoholizmus is elveszi jussát a szervezet egészségéből. Ne hagyjuk, előzzük meg! Szakítsunk időt a pihenésre, a mozgásra, és legfőképpen az emberi kapcsolatainkra, hiszen egy borozós, beszélgetős este is csökkentheti a feszültséget, és pozitív töltetet adhat. A MAJD, már lehet, hogy késő, a MOST, viszont épp ideális!