Igaz, a nád- és répacukor mint édesítőszert némileg háttérbe szorította, de hála az egészséges életmód híveinek, remélhetőleg csak időlegesen. Manapság egyre többet hallunk e csaknem elfelejtett csodaszerünkről.
Valóságos vitaminbombák készülnek a csodálnivalóan szorgalmas méhecskék vegykonyháin. A méz csaknem kilencven százalékát ugyan szőlő- és gyümölcscukor teszi ki, de különböző ásványi anyagok - többek között kálium, kalcium, magnézium, vas, réz, jód, cink, titán - és 190 tápanyag is megtalálható benne.
Kiváló édesítőszer
a méz, és mégis kevesen fogyasztják. Pedig míg a túl sok cukor és egyéb édesség elsavasítja a szervezetet, ami pedig akadályozza a vitaminok és az ásványi anyagok hasznosulását, addig a mézben található gyümölcs- és szőlőcukor könnyen lebomlik, és hamar felszívódik, nem gátolja az enzimek működését, segíti az emésztést, nem terheli a hasnyálmirigyet. A máj is sokkal könnyebben dolgozza fel, mint a cukrot.
A mondás szerint "egy kaptár tíz orvossal ér fel". A méz méregtelenít, serkenti az immunrendszert, antibakteriális és csontképző hatása is van. Orvosság alvászavarra, fáradékonyságra, vérszegénységre, kimerültségre, étvágytalanságra, különféle gyulladásokra, sebekre. A szláv népi gyógyászatban szívpanaszokra ma is mézzel kevert vöröshagymát ajánlanak. A legtöbbet meghűlés vagy influenza esetén használják, tejben vagy teában feloldva.
A szépségápolásban
is alkalmazzák a mézet és egyéb méhészeti termékeket, hiszen kiváló kozmetikai alapanyag. Bármilyen bőrtípuson segít, szépít, és tisztító hatása is rendkívüli. Üdítő volta miatt mindenképpen érdemes kipróbálni arcpakolásként. Alkalmazzák hajhullás ellen is. Az elektromossággal teli hajjal csodát tesz egy méztartalmú sampon. A mézes fürdő pedig ellazít, miközben a teljes bőrfelületet ápolja, puhítja, finomítja.
A méhpempőt is ősi idők óta használja az emberiség. A belőle előállított készítmények hatékonyan védik a bőrt a kiszáradás ellen, elősegítik a szaruréteg hidratációját, és úgy késleltetik a vízben oldódó anyagok távozását a bőrből, hogy a bőrlégzést nem akadályozzák. A száraz ajkakra kenve ugyanúgy enyhíti a panaszokat, mint a berepedezett sarkak esetében. Hidratáló hatásának köszönhetően eltünteti a ráncokat, rugalmassá teszi a bőrt.
Ma már sokféle mézes kozmetikai termék kapható az üzletekben, gyógynövényboltokban, de otthon is készíthetünk belőle pakolásokat.
Receptek
Mandulás-mézes maszk száraz bőrre
Összekeverünk 2 deci joghurtot, fél marék finomra tört mandulát, 2 evőkanál pempőt vagy mézet, 2 evőkanál búzacsírát, míg krémesen egynemű pakolást nem kapunk. Kenjük fel a tiszta arcra, és finoman masszírozzuk be a bőrbe. A darált mandula bőrradírozó hatású, így eltávolítja az elhalt hámsejteket; a búzacsíra olaj tele van E-vitaminnal, és antioxidáns hatású.
Mézes arcpakolás megviselt, száraz bőrre
Keverjünk össze 2 evőkanál almalevet 2 evőkanál virágporral, rázzuk fel, hagyjuk pihenni egy órát. Szita vagy tüll segítségével szűrjük ki a keverékből a pollent, majd adjunk hozzá 2 evőkanál mézet és 1 tojássárgáját. A maszkot vattával felvisszük az arcra, és mielőtt a pakolás kiszáradna, langyos vízzel lemossuk.
Szépítő mézes pakolás
Elkeverünk mézet túróval, tojássárgájával és egy citrom levével, majd 35 percig az arcon hagyjuk. A hatás igazi meglepetés!
Jó tudni
Méhviaszból formázták a szerelmi varázslások ember alakú bábúit. Ez a rítus a mai napig él a woodoo-kultúrában.
Az ázsiai népek szerint a méhviasz megakadályozza az öregedési folyamatokat és az impotenciát. A leghatékonyabbnak mégis a méhpollen számít, ami naponta fogyasztva megőrzi a testi egészséget, és hatalmas nemi aktivitást eredményez. A gyógyító és megelőző hatás vitathatatlan, de az erotikus hatását vitatják.
Az elrágcsált lépes méz gyógyítja a szájüregi fertőzéseket, erősíti a fogínyt. Teában, vízben feloldva megszünteti az orrdugulást.