Mivel Judit napja nyár derekára esik, ezért lett a program jelmondata: Igyunk vizet Juditra!
Miért olyan fontos a folyamatos folyadék-utánpótlás?
Szervezetünk működéséhez elengedhetetlen, hogy a tápanyagok eljussanak a sejtekhez. Ezt a szállítómunkát a véráramlás végzi. Zavartalan keringéséhez egy 70 kg súlyú ember szervezetében 40 liter vízre van szükség. Testünk kétharmada! Színtelen, szagtalan, üres kalóriaként gondolunk rá, ám nincs élet nélküle. Hajlamosak vagyunk arra, hogy csupán vészjelzések esetén nyúljunk a vizespohárhoz. Forró nyári napokon akkor is fokozott a folyadékigény, ha nem érzünk szomjúságot.
Mik a tünetei a fenyegető folyadékhiánynak?
Kezdetben csökken a vérnyomás, szédülést és gyengeséget tapasztalunk. Izomrángások, fejfájás is előfordul. Ha ilyenkor sem pótoljuk a folyadékot, a helyzet súlyosabbá válik: ájulás, s a sejtek zsugorodása miatt agy- vese- és májkárosodás alakul ki.
Mit tegyünk, hogy elkerüljük a vészhelyzetet?
Természetesen legfontosabb a megelőzés, vagyis napi 1,5-2 liter folyadék fogyasztása, a szükséges mennyiség kánikula esetén duplájára is növekedhet. Legalkalmasabb ehhez az ásványvíz, mely a megfelelő ásványisó-bevitelt is biztosítja.
Hiába kúszik harminc fok fölé a hőmérő, a munkába járás alól ez nem mentség, bármilyen kellemes lenne egy fa árnyékában üldögélni. A munkáltatóknak azonban gondoskodniuk kell biztonságunkról ezekben a napokban is. Védőital biztosítása, napfénytől védett munkaterület, rendszeres pihenőidők - alapvető joga mindenkinek élni ezekkel a megoldásokkal, ha még várat magára a nyári szabadság.
OEFI