Napjainkban, a sokat hangoztatott "egyenjogúság" mögött pontosan a háztartási munkákban való közös részvétel, azok megosztása fontos része a párkapcsolatnak. Erősítheti a harmóniát, vagy éppenséggel válóok lehet.
Néhány évtizede még viszonylag egyszerű volt a képlet: a férj, a kenyérkereső, a családfenntartó - az asszony dolga a háztartás és a gyerekek gondozása. A gondos apák maximum az iskolai feladatok megoldásába segítettek bele, illetve hétvégén a közös játékban, kikapcsolódásban vettek részt.
A női emancipáció térhódításával, illetve piszkos anyagi okokból - az apa fizetéséből nem lehet megélni - azonban egyre több nő kezdett dolgozni, a lányok pedig tanulni, diplomát szerezni akartak. S ezzel együtt előbb szép csöndben, majd hangosabban el kezdtek lázadni a finoman szólva "konyhatündér" szerepkör ellen. Az ügyesebb (és rafináltabb, ravaszabb) nőknek sikerült rábírni párjukat, hogy vegyék ki részüket a házimunkából, a harciasabbaknak pedig, sikerült akár papucsférjet is nevelni párjukból. Ez ellen persze az érintettek közül is sokan fellázadtak.
Mára a világ annyit változott "csupán", hogy vannak lányok, akik nyíltan bevallják, nem tudnak és nem is akarnak főzni, vasalni, takarítani se szívesen. Cserében viszont tökéletes szellemi, szakmai partnerek tudnak lenni. Ennek fejében a fiúk egy része viszont szívesen és ügyesen főz, sőt van olyan ismerősem, aki az ingeit is inkább maga vasalja, minthogy ráhagyja párjára, vagy akár a takarítónőre.
Ifjú és szerelmes párok most azt mondják: ezek nem lényeges dolgok. Megoldjuk. S nem baj, ha esetleg napokig áll a piszkos edény a mosogatóban. (Mert a mosogatás mindkét nemnél neuralgikus pont.)
Nincs is baj, amíg a szerelem hevében elnézőek egymás iránt. Ám figyelni kell a jeleket, mindkét oldalon.
Amikor először hangzik el a férj szájából, hogy "már megint nincs tiszta zoknim!", vagy az ifjú nej részről, "már megint szanaszét hagytad a szennyesed!" - akkor eljött az idő, hogy komolyan beszéljenek a háztartás megszervezéséről. A "muszáj" feladatokat jórészt meg lehet oldani gépekkel (mosó- és mosogatógéppel), a jövedelemből is ki lehet szorítani (esetleg nem is olyan nagy teher, csak még nem gondoltak rá) egy takarítónőt, aki vasal is.
Nyíltan és őszintén kell beszélni arról, ki mit szeret, és mit nem csinálni otthon, mielőtt a házi munkából csupán a muszájt, s nem az otthon kényelmességének fontosságát látják. Mielőtt szolgafeleségnek, vagy papucsférjnek kezdik magukat érezni. Mielőtt elkezdik egymásnak mondogatni: "ez az asszony dolga! ez meg férfimunka!" Mert abból már nehezebb kijönni. A párkapcsolat harmóniájának megőrzésében, a másik erényeinek és hibáinak - ami bizony leggyakrabban otthon jön ki - tolerálásában lényeges pont a háztartás vezetése.
Pláne, ha már gyerek is van.