Az igazság az, hogy a jó minőségű alapozó megvédi a bőrt a káros környezeti hatásoktól, a nap sugaraitól, a szél szárító, és a hideg roncsoló hatásától. A jó smink kiemeli a szép vonásokat és eltünteti a szépséghibákat. Az arc kikészítésének intenzitása függ az alkalomtól, az illető saját színeitől, a ruházatától és a divattól.
A következőkben néhány tanáccsal szolgál az arc kikészítéséhez Papp Mariann, szépségtanácsadó.
Bárki jól megtanulhat sminkelni mondja -, ám mindenképpen érdemes valamelyik kozmetikai világcég professzionális sminktanácsadásán részt venni, ahol szakemberek személyre szabottan állítják össze a színeket és segítenek megtanulni a sminkelés fortélyait.
Kezdjük az alapoknál! Az alapozó színe tökéletesen egyezzen a bőr színével (vegyük figyelembe a bőr saját sárgás vagy rózsaszínes tónusát), állaga feleljen meg a bőr típusának (száraz bőrhöz tápláló, zsíros bőrhöz matt alapozót válasszunk stb.).
Az arcpúder színe legfeljebb egy árnyalattal legyen világosabb a bőrszínnél. Sötétebb arcpúdert csak az arcforma korrigálására használjunk, például széles arc vagy széles orr két szélén használva keskenyít, erős áll csontjára téve finomítja azt.
Általánosságban elmondható,
hogy a világos és a csillogó színek optikailag térben kiemelnek, nagyítanak és a sötét és matt színek pedig mélyítenek, kicsinyítenek, ezt a szabályt vegyük figyelembe a smink elkészítésénél.
A szemöldök kiemelésére használjunk színével megegyező vagy egy árnyalattal sötétebb puha szemöldökceruzát vagy szemhéjpúdert (vékony ecsetet alkalmazva). Fontos, hogy a természetadta vonalat kövessük és ne húzzuk sem sokkal hosszabbra sem sokkal vastagabbra az eredetinél. Válasszunk a fekete helyett finomabb színű szemceruzát, a vonalnak sem kell messziről látszania, mivel szebben érvényesül a szem, ha a vonalat füstszerűen elsatírozzuk.
Akinek a szemei közel vannak egymáshoz, ne húzzon vonalat a belső szemzugtól, csak a felétől, mert ezzel optikailag tovább csökkenti a távolságot. Távol ülő szemeket viszont nyugodtan körbe lehet rajzolni.
A szemek árnyalására legalább kétféle szemhéjpúdert érdemes használni, egy sötétebbet és egy világosabbat. Utóbbival alapozzuk le a teljes szemhéjat a sötétebbel emeljük ki a szem formáját, vagy a külső szemzugot satírozva vagy a szemhéj vonalát követően árnyékolva, majd a két szín találkozását satírozzuk el, hogy ne legyen vonalszerű.
Mélyen ülő szemeknél világos színeket használjunk, kidomborodó szemek esetében a szemhéjat sötét színnek árnyékoljuk.
A szemek legszebb éke a szép szempilla. Hosszíthatjuk, sűríthetjük göndöríthetjük a jó minőségű spirálokkal tetszés szerint. Általában fekete szempillafestéket használunk, pedig a sötétbarna természetesebben hat és lágyítja a vonásokat.
A szájkontúr ceruzával nemcsak az ajak formáját korrigálhatjuk (keskeny ajak esetén a természetes vonalon kívül kontúrozzunk, vastag ajkaknál alapozás után kicsit beljebb húzzuk meg a száj vonalát), hanem a rúzst is jobban megtartja. A kontúrceruza árnyalata egyezzen meg a rúzséval.
A rúzs tartósabb lesz, ha az arc alapozásakor az alapozóból egy keveset ajkunkra is kenünk.
Az arcpirosító felvitele széles ecsettel vagy vattapamaccsal történjék. Kerek arcnál vízszintes irányban az arccsont alatt, hosszúkás arcforma esetén rézsútos irányban.
Fontos, hogy a rúzs, a pirosító és a körömlakk színe harmonizáljon egymással, lehetőleg ugyanannak a színnek az árnyalatai legyenek.
A sminknél, ugyanúgy ahogy az öltözködésnél, a jó ízlés legyen az irányadó.
Ezt is meg kell szenvedni, meg kell ismerni magunkat, és nem utolsósorban egy választásunk is ez a női eszköz, hogy mit akarunk jelezni.
Mi nők jelzünk, persze már máshogy mint őseink szoktak, A smink azonban visszavezet a régi rituálékhoz. Ne féljünk tőle, segít megkeresni magunkat és a régi trükkök sosem hagynak cserben.