Életforma.hu

ÉLET-MÓD

A stressz hiánya maga a halál

A stressznek rossz a "PR"-ja. Az utóbbi években az szinte közhely, hogy a stressz káros, és megbetegít. Egyre több betegség hátterében fedezik fel a károsító lelki tényezőket, egyre gyakrabban hangzik el az orvosok szájából: "Éljen nyugodt, stresszmentes életet!"

De vajon tényleg ilyen ártalmas a stressz? Biztos, hogy megbetegít? Ha így lenne, már minden bizonnyal kihalt volna az emberiség. Hiszen stresszmentes élet nincs. A stressz hiánya pedig maga a halál.
Selye János, a stresszelmélet megalkotója, a modern stresszkutatás atyja "jó" és "rossz" stresszt különböztetett meg. A jót, a hasznosat eustressznek, a károsítót pedig distressznek nevezte.

A stressz a mindennapi élet része, alkotó energiák forrása, cselekvésre sarkall, segíti a küzdelmeket. A jótékony stressz kihívás, késztetés. Segít, hogy reggelente frissen ébredjünk, hogy napközben lelkesek, pozitívak, kreatívak legyünk. Segít versenyt futni, előadást tartani, még szerelmeskedni is. Sarkall, hogy mentsük az életünket természeti katasztrófák idején, de arra is, hogy elkészüljünk munkánkkal a kitűzött határidőre. A túl kevés stressz, a monotónia, az unalom éppoly ártalmas, mint a túlzott, mindent elborító, kontrollálhatatlan "negatív" stressz, amely felmorzsolja az energiákat, kiégést okoz, tönkreteszi a kapcsolatokat, a karriert, aláássa az önbizalmat, végül - de nem utolsósorban - súlyosan rombolja az egészséget.

Megbirkózási stratégiák

Sokan hiszik, hogy a stressz kívülről jön, rajtunk kívül áll, és általunk befolyásolhatatlan. Valóban, vannak olyan stresszhelyzetek - a természeti vagy tömegkatasztrófák -, amelyek egyszerre több száz, több ezer ember életét azonos módon érintik. Hasonlóképpen valamennyien nehezen éljük meg, egy közeli hozzátartozó vagy akár az állásunk elveszítését. Gyászreakciót válthat ki a válás, vagy akár a nyugdíjazás is. Ilyen súlyos megpróbáltatások azonban - hál' istennek - életünkben csak néhány alkalommal leselkednek ránk. Az élet mindennapi problémái, nehézségei általában nem nagy, és többségükben múló dolgok, viszont az apró bosszúságok, problémák sokasága okozza a stressz-szint lassú, folyamatos emelkedését.

A stresszre tehát szükségünk van, ha nincs elég belőle, akkor csinálunk magunknak. Sőt ezt a képességünket tökélyre fejlesztettük, és használjuk, ha kell, ha nem. A legtöbbünknek egészen rendkívüli stratégiáink vannak, amelyekkel jó alaposan fel tudjuk idegesíteni magunkat, vagyis megsokszorozzuk a minket érő stresszt. Tegyük fel például, hogy partnerünk késik a megbeszélt randevúról. Az első öt percben még azt feltételezzük, hogy feltartották, vagy közlekedési dugóba került. Ahogy múlik az idő, a várakozás perceit alaposan felhasználjuk stressz-szintünk növelésére. A féltékenységre hajlamosak elképzelik, hogy kedvesük mással van. Már látják is, ahogy kéz a kézben andalognak, csókolódznak. Az aggodalmaskodók inkább autóbalesetet látnak, kórházat, műtőt. Aki elég tehetséges, eljuthat egészen a koporsóig is. Olyan élénken tudjuk elképzelni a bajt, hogy testünk biokémiája is megváltozik: légzésünk gyorsul, szívünk kalapál, s mire megérkezik a kedves, már egészen rosszul érezzük magunkat.

Pedig mi történt valójában? Megvárakoztattak minket. Ez kellemetlen, de amit átéltünk, az több mint kellemetlen. Az már maga a distressz. A stressz szempontjából tehát nemcsak az a fontos, ami velünk történik. Sokkal fontosabb, mi történik bennünk.

A stressz csak előkészíti a talajt a betegség számára, de nem maga okozza a betegséget. Nincsenek - vagy csak alig - önmagukban betegséget okozó helyzetek, csak olyan magatartások, szokások vannak, amelyekkel az ember a helyzetre reagál. A döntő tehát nem maga a stressz, hanem az, hogy valaki hogyan birkózik meg vele. Betegség rendszerint akkor alakul ki, ha az egyén "megbirkózási technikája" hibás, túlzott, vagy nem felel meg a megoldandó problémának

Valló Ágnes


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.