A projektet Dr. Emilee Gilbert, az egyetem Pszichológiai Tanszékének kutatója vezette. A kutatás során 131 rákos beteg hozzátartozója töltött ki kérdőíveket. Húsz ápolóval mélyinterjút is készítettek. A felmérésben részt vevők nyolcvan százaléka azt vallotta, hogy a rák hátrányosan hatott a partnerével való szexuális életre.
A választ adó negyvenhárom férfi nyolcvanhat százaléka mondta azt, hogy a betegség hatással volt a szexuális életére. A nőknél ez az arány hetvenhat százalék. Dr. Gilbert úgy véli, hogy a szexről és az intimitásról szóló beszélgetések hiánya - akár a partnerek között, akár egészségügyi szakemberekkel - komoly problémát jelent a rákos beteget gondozók számára.
'Sok párnál a rákban szenvedő fél nem keresi az alkalmat, hogy a szexről beszéljen, az őt gondozó pedig általában nem akarja további stressznek kitenni párját azzal, hogy előhozakodik a témával.' - mondta Dr. Gilbert. 'A tanulmányban résztvevő idősebb párok közül néhányan úgy érzik, hogy a szex tabu téma a rákkal összefüggésben.' - tette hozzá.
A fiatalabb női résztvevők között az is problémaként vetődött fel, hogy vállaljanak-e gyereket, a partnerük vajon ott lesz-e, hogy segítsen felnevelni a gyerekeket, vagy hogy teherbe tudnának-e egyáltalán esni.
A tanulmány szerint az, hogy az egészségügyi szakemberek nem beszélnek a párokkal a szexualitás és az intimitás kérdésköréről, a partnerüket gondozókban azt az érzést kelti, hogy hivatalos keretek között nem tudják megvitatni érzéseiket.
'A hozzátartozók részben azért nem szívesen hozzák szóba a szex és az intimitás témakörét, mert úgy érzik, hogy az egészségügyi szakemberek részéről nem kaptak rá engedélyt. Emiatt néha mérgesek az egészségügyi dolgozókra és neheztelnek rájuk.' - magyarázta Dr. Gilbert. 'Sok esetben ha a szakemberek nem hozták fel a témát, ők is úgy érezték, hogy nem beszélhetnek róla. Ha mégis szóba került, legfeljebb csak érintették a témát, vagy nem a megfelelő időpontban hozták fel, például amikor először megállapították a betegséget.'
A kutatás arra is rámutatott, hogy amikor az egészségügyi dolgozók felvetették a témát, akkor a hozzátartozók kérdéseket tettek fel, amire válaszokat is kaptak, és ezt a betegeket ápolók nagyra értékelték. Dr. Gilbert szerint az egészségügyi dolgozók azért nem hozták szóba gyakrabban a szex és az intimitás kérdéskörét, mert vagy tolakodónak vagy tiszteletlennek érzik azt.
A doktornő úgy gondolja, hogy szükség van arra, hogy segítséget és támogatást nyújtsunk a rákos betegeknek és az őket gondozóknak, hogy megkönnyítsük a szexualitásról, szexuális aggályaikról való kommunikációt.