A testi együttlét nemcsak mindennapi életünk örömforrása, hanem a párkapcsolat szerves része is. A szexualitáson keresztül valósul meg két ember legintimebb együttléte. A szex mindennapi boldogságunk fontos alapja, kifejezi egymás iránt érzett vonzalmunkat, szeretetünket, szerelmünket.
- Persze lehetünk szex nélkül is boldogok, de ezzel együtt talán mégis teljesebb életet élhetünk. Éppen ezért különösen fontos az, hogy amikor a szexben zavar támad, akkor azt felismerjük, és minél előbb megszüntessük. Az esetek nagyobb részében - a partner és szakemberek segítségével - ezek a zavarok könnyen elháríthatók.
A szexualitás az egyik legtermészetesebb dolog az ember életében. A szexuális zavarok a teljes életet veszélyeztetik. Épp ezért a szakértők hiszik, hogy ezekkel a problémákkal senkinek nem kell együtt élnie. A szexuális egészség a legtöbb esetben visszanyerhető, és minden újra olyan lehet, mint régen. Vagy akár jobb is.
Az életkor előre haladtával, az egyre gyakoribbá váló szív- és érrendszeri betegségek éppen a merevedés romlása révén teszik lehetetlenné nemcsak a beteg, hanem partnere számára is ennek az örömforrásnak a kiaknázását.
Ennek ellenére hibásan ítélünk, ha azt hisszük, hogy csak az idősek körében van igény a merevedési zavarok kezelésére. A fiatalabbaknál az egyre fokozódó stressz, a teljesítményorientált szemlélet elterjedése a szexualitásban és az egészséget rontó káros szenvedélyek terjedése okoz merevedési zavarokat.
A kérdés fontosságát orvosi szempontból az adja, hogy a merevedés romlása számos általános betegség első tünete lehet. Ezért a merevedési zavart mindig komolyan kell venni, és szervi ok gyanúja esetén tisztázni kell az esetleges kiváltó betegséget.
A szervi eredetű merevedési problémák általában fokozatosan jönnek létre, és kezelés nélkül előbb-utóbb közösülési képtelenséghez vezethetnek.
Ezek túlnyomó részét érrendszeri elváltozások, leggyakrabban a magas vérnyomás, a cukorbetegséghez társuló érműködési zavarok, illetve az érelmeszesedés okozza.
Ugyancsak gyakoriak a különböző gyógyszerek hosszantartó szedése kapcsán, azok mellékhatásaként fellépő merevedési problémák. Legtöbbször a magas vérnyomás elleni szerek, az idegrendszerre hatók és a szívgyógyszerek szedése jár a merevedés romlásával.
A lelki eredetű merevedési zavarra jellemző, hogy gyakran partner- és/vagy szituációfüggő probléma. Nemegyszer egyik napról a másikra alakul ki, elmúlik, majd ismét jelentkezik. A kezelést illetően az enyhébb, pusztán lelki okokra visszavezethető esetek tanácsadással vagy pszichoterápiával kezelhetőek, de gyakran a merevedést javító átmeneti gyógyszeres kezelés válik szükségessé. Ez a közösülési képtelenséget megszünteti, és így a kudarcokból adódó negatív lelki reakciók (szorongás, önmegfigyelés stb.) lényeges javulásához vezet. A merevedési zavar javul, vagy megszűnik, és a gyógyszeres kezelés általában elhagyható.
A szervezet valamely betegsége miatt kialakult merevedési problémák esetén elsőként a merevedést erősítő gyógyszerek alkalmazása jön szóba. Ma már hatékony gyógyszerekkel rendelkezünk, de ezek használata csak a probléma tisztázása után, szakember javaslatára és ellenőrzése mellett biztonságos. A tablettás készítmények közül az enyhébb hatásúak a problémák közel harmadában, az erős hatásúak a páciensek háromnegyedénél hatékonyan javítják a merevedést, lehetővé téve a közösülést.
Akiknél kifejezett érműködési zavarok vannak, azok egy részénél a tabletta formájában alkalmazott gyógyszeres kezelés nem kellő hatásfokú, és értágító injekciók alkalmazásának betanítása jön szóba. Igen hatékony, diszkréten alkalmazható módszer.
Sajnos sokaknál olyan mértékű érműködési zavar okozza a problémát, hogy értágítókkal nem hozható létre megfelelő merevedés. Ezeknél a műtéti beavatkozás jelenthet megoldást. A speciális implantátumokkal végzett műtétek eredményei jók.
Összefoglalva, a merevedési zavar nem csak a férfiakat érintő, fontos orvosi és társadalmi probléma. Törekedni kell eredetének tisztázására, hogy a szervezet így megnyilvánuló általános betegségét fel tudjuk fedezni, illetve azt hatékonyan kezelhessük.