A vastag- és végbél
A vastagbél az emésztőrendszer része, körülbelül másfél méter hosszú, átmérője hat centiméter, fordított U alakban helyezkedik el a hasüregben. Az emésztés lényegében már a felsőbb szakaszon megtörténik, itt már csak a víz és ionok felszívása megy végbe. A vastagbél három részre osztható, az utolsó szakasza a végbél, amely 15-20 centiméteres. Itt formálódik a széklet, és a zárógyűrűn keresztül ürítjük ki.
A vastag- és végbél betegségei
Az emésztőrendszer ezen részének megbetegedései között a leggyakoribbak a gyulladások, a daganatok, valamint a divertikulumok. A gyulladások több ok miatt is kialakulhatnak, így például kiválthatja ételallergia, egyes antibiotikumok szedése, valamint fertőzések.
Ezeken kívül előfordulhat fekélyes vastagbélgyulladás is. A másik, rendkívül gyakran fellépő betegség az aranyér, amelynek tüneteivel azonban mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ugyanis a jelek utalhatnak komolyabb problémára is: daganatra.
A vastag- és végbélrák tünetei
A végbélrák legtipikusabb tünete a szokatlan gyakoriságú hasmenés és székrekedés, illetve ezek váltakozása. Természetesen ezek akkor utalnak a rákra, ha tudjuk, hogy nem okozza őket valamilyen más megbetegedés, például bélfertőzések, gyomorrontás.
Élénk színű, véres széklet. A vér ugyan lehet az aranyér következménye is, de ennek az eldöntését mindenképpen szakemberre kell bízni!
Visszatérő hasi fájdalom, puffadás, a székelési szokások megváltozása, székelés után megmaradó inger, nem teljes kiürülés érzése.
Akaratlan, ismeretlen okú fogyás, láz.
Vérszegénység, visszerek vagy visszértrombózis.
Azok fokozottan figyeljenek ezekre a tünetekre, akik huzamosabb ideje szenvednek gyulladásos bélbetegségben vagy Chrohn-betegségben! Ha már átesett valamilyen más daganatos betegségen, akkor is veszélyeztetett!
Ha mindezek mellett Ön kevés rostban gazdag élelmiszert fogyaszt, vagyis kevés zöldséget és gyümölcsöt, de sok zsíros, kalória- és fehérjedús ételt, mint például a vörös húsok, akkor még veszélyeztettebb!
Az étkezési szokásokon kívül óriási szerepe van a genetikai okoknak! Gondolja végig, előfordult-e már családjában ez a betegség vagy más hasi daganat! Ilyen például a vékonybélrák vagy a méhrák. Ha igen, háromszor nagyobb a vastag- és végbélrák kialakulásának esélye.
Talán mondani sem kell, hogy a rákkeltő anyagok általánosan veszélyeztetik a szervezetet, úgyhogy a dohányzás is növeli a végbélrák kialakulásának veszélyét!
Vizsgálati módszerek
A daganatos betegségek közül a vastag- és végbélrákot a legkönnyebb szűrni, mégsem általános a lakosság körében. Pedig a negyven-ötven év felettieknek ajánlják a szakemberek, ugyanis ebben az életkorban nő meg a kór esélye.
Az első lépés egy székletteszt, amely során azt vizsgálják, van-e vér a székletben, ez ugyanis nem mindig látható szabad szemmel. Ez a vizsgálat azonban nem ad biztos eredményt, ugyanis a vér származhat aranyérből is, és a daganat sem mindig okoz vérzést.
Ezért ezután kolonoszkopiát szoktak végezni, vagyis béltükrözést, ilyenkor egy merev vagy hajlítható, fényforrással rendelkező eszközzel az orvos átvizsgálhatja a teljes vastagbelet, szövetmintát is vehet, de akár polipokat is eltávolíthat.
Ezek mellett alkalmazzák az irriográfiát, amely során a belet feltöltik levegővel és báriummal, így nem közvetlenül ugyan, de filmen áttekinthetik a gyanús elváltozásokat.
A vér vizsgálata is célravezető lehet, ugyanis kimutathatóak belőle a tumormarkerek, amelyeket a szervezet termel a tumorsejtek ellen. Mindezeket kiegészíti az esetleges daganat kézzel való kitapintása.
Stádiumok
A vastag- és végbélrák sok esetben egy akár többéves rákmegelőző állapotból, vagyis polipból alakul ki. Ha ebben a stádiumban fedezik fel a betegséget, majdnem 100 százalékos esély van a gyógyulásra.
A stádium: a daganat még a bél falán belül marad.
B stádium: betör a környező zsírszövetekbe, de a nyirokcsomókban még nincsenek áttétek.
C stádium: áttét a nyirokcsomóban, majd távoli áttétek.
Kezelése
A vastag- és végbélrák kezelésében a műtéti beavatkozásnak van a legfontosabb szerepe, hogy pontosan milyen technikát alkalmaznak, az a daganat nagyságától és elhelyezkedésétől függ. Leggyakrabban azt a bélszakaszt vágják ki, ahol a tumor van. Az esetek 75-80 százalkában a rák a vastagbél alsó szakaszában alakul ki.
Különleges gondot okoz az, ha a rák a végbelet vagy a végbélnyílást támadta meg, mert ilyenkor hasfali bélkivezetésre kerül sor. Ilyen esetben a beteg vastagbéltartalma egy ún. kolosztómás zacskóba távozik.
Akinél ilyen nagy beavatkozás nem lehetséges, azoknál elektrokoagulációval távolítják el a tumort. Ez egy olyan eljárás, mely során egy árammal ellátott tűvel roncsolják a szöveteket.
A műtét után gyakran sugár- és kemoterápiát is alkalmaznak. Sugárterápiával elsősorban a végbélrákot próbálják gyógyítani. Ezeket kiegészítik egy támogató kezeléssel, egy speciális tápszert juttatnak a szervezetbe.
A vastag- és végbélrák megelőzése
Ha meg akarjuk előzni ezt a sok halálos áldozatot követelő betegséget, mindenképpen változtassuk meg étrendünket! Együnk sokféle, D vitamint, kálciumot és sok ballasztanyagot tartalmazó ételeket, sok növényi eredetű rostot. A füstölt húsban is megtalálható nitrozamint, valamint kandmiumot mellőzzük!
Negyvenéves kor felett évente végeztessünk széklet- és vérvizsgálatot, valamint végbéltükrözést.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.