Lépten-nyomon tapasztaljuk, érezzük, hogy az egészséges életmód gyakorlati megvalósítása sokszor torzul, számos külső és belső körülmény, tényező befolyásolhatja.
A minap hosszas fejtegetésbe bonyolódtunk főszerkesztőmmel arról, hogy elegendő-e a létfontosságú vitaminok, ásványi anyagok bevitelére a kiegyensúlyozott egészséges táplálkozás. Rájöttem, hiába vallom én, hogy igen, mégiscsak neki van igaza, hogy nem, vagy nem biztos. Hiszen minden ember más és más.
Ha jól belegondolok, felmerül a kérdés ki az, aki teljesen egészségesnek mondhatja magát. Optimális esetben ugyan egészségesnek születünk. De tulajdonképpen ettől a pillanattól kezdve a csecsemő, a felnövekvő gyermek, s a majdani felnőtt számos külső környezeti hatásnak van kitéve, az öröklött, genetikai tényezőkről már nem is beszélve.
A szervezet védekező rendszeréhez, normális, azaz egészséges működéséhez azonban elengedhetetlenül szükségesek a vitaminok és ásványi anyagok, nyomelemek.
Vallom, gyakorlom, hogy az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozással egy alapvetően egészséges ember magához tudja venni. Igaz, nem az utóbbi néhány évben kezdtem el ezt gyakorolni. Igaz, ha ritkán is, de elkapott egy-egy vírus, vagy megfázás, én is szedtem a vitaminokat, gyógyteákat ittam, hogy segítsek szervezetemnek. Igaz, a kor előrehaladtával a szervezet kopik, s megjelennek azok a tünetek, melyek ezzel járnak. Az örök fiatalság receptjét még én sem találtam fel. Lassítani azonban úgy érzem, tapasztalom, hogy lehet és tudom, pontosan a táplálkozással. S azzal, hogy figyelek - belülre. Mit kíván a szervezetem, mert az jelez. S aszerint módosítom táplálkozásom összetételét. Ez is egy út. De valóban nem mondhatom általános érvényű receptnek. Igaza van főszerkesztőmnek, hogy ez rám, mint egyénre érvényes. De mindenkinek meg kell találni a maga útját. S abban is igaza van Erzsinek, hogy az egészséges táplálkozás csak akkor helyes út, és elegendő a szervezet számára, ha a táplálék maga is egészséges. Ha a vegyszerek, adalékanyagok nem károsítják az élelmiszereket.
Van-e tehát általános érvényű válasz, vagy recept az egészség megőrzésére? Nincs és nem is lehet. De mindenkinek próbálkoznia kell. Kinek-kinek végig kell gondolnia:
- mit is jelent számára az egészséges táplálkozás?
- Egészséges-e maga az élelmiszer, amit eszik
- Fennáll-e a veszélye valamilyen örökölhető betegségnek?
- Milyen mértékű stresszhatásoknak van kitéve, nap mint nap?
- Szenved-e máris valami olyan betegségben, mely tulajdonképpen már állapotnak tekinthető, azonban romlását, kiteljesedését meg lehet akadályozni?
- Mennyire és milyen gyakorisággal tud feltöltődni?
A válaszok alapján kinek-kinek el kell tudnia döntenie, miből és mennyi vitamin, ásványi anyag pótlásra van szüksége, alkalomszerűen, vagy rendszeresen.
Mert abban is igaza van a főszerkesztőmnek, mindenkinek kell manapság a plusz bevitel. Lehet, hogy még nekem is?