Amikor megérkezik a családba egy kisbaba, megváltozik az élet. Ő kerül a középpontba, igényei felülírják a többi családtag szokásait. Nagy örömünkben hajlamosak vagyunk mindent megvenni neki, hiszen milyen jó érzés berendezni a cuki babaszoba minden sarkát, beszerezni az édes ruhácskákat, az illatos babaápolószereket. Pedig a kisbaba ebből nem sok mindent vesz észre, a szülők, a családtagok, az ismerősök vásárlási vágyát elégítik ki a néha már felesleges számba menő, új termékek. Lássuk most Nagy Rékával a pénztárcakímélő és egyben környezetbarát megoldásokat, amelyek nem veszik el a babázás örömét, csak a fókuszt teszik máshová.
A használt termékek pont olyan jók, mint az újak
Babaruha, babaágy, a babaszoba különböző tárgyai, babakocsi, játékok… Ezek mind olyan kellékek a baba életében, amelyeket gyorsan kinő. Szerencsés esetben a baráti körből megörökölhetünk jó néhány darabot, s ha vigyázunk rájuk, tovább is adhatjuk őket. De ott vannak a turkálók és az online tér adok-veszek oldalai, a kisbabás csoportok, ahonnan sokkal olcsóbban hozzájuthatunk az alapkészlethez, mintha csilivili bababoltokban vásárolnánk meg őket. Ami viszont fontos: a ruhákat mosd ki az első használat előtt! Sőt, érdemes pár órára be is áztatni, a fehéreknek meg mehet egy fertőtlenítő és a magas hőfokú mosás is. A babaágy esetében elég, ha csak a matrac új, az ágykeret lehet használt, viszont mindig ellenőrizzük, megvan-e a használt ágy minden darabja, nincsenek-e kilazulva a csavarok, jók-e a menetek, nincsenek-e kilógó, letört alkatrészek, elég stabil-e.
A nagy pelenka kérdés
Statisztikák szerint egyetlen gyermek 4-6 ezer eldobható pelenkát használ el, amíg szobatiszta nem lesz, azaz átlagosan 27 hónapos koráig. Ez közel egy tonnányi hulladékot jelent. Ez a hatalmas hulladékmennyiség a szeméttelepekre kerül, ahol lebomlási ideje a becslések szerint legalább száz év. Elégetéssel megsemmisíteni őket nem jó megoldás, mert a bennük lévő műanyag égéstermékként is környezetkárosító. Ezen információk alapján érdemes átgondolni a kicsi pelenkahasználati szokásait. Szerencsére ma már a mosható pelenkák egész arzenálja áll a környezettudatos kismamák rendelkezésére. Az elején kell csak megérteni működésüket, letesztelni a felhozatalt és kiválasztani a számunkra legtökéletesebb márkát. Vannak különböző „pelenkarendszerek”, különálló külső és belső pelenkák, amelyek esetében jó esetben elég csak a belsőt minden használat után a mosógépbe mosni. Illetve az All-in-One pelenkák, amelyekben a pelenka külső és belső része egybe van varrva.
Réka, két gyerek anyukájaként több márkát is kipróbált, kalandjait az Ökoanyu magazin oldalán olvashatjátok. Végül ezek a mosható pelenkamárkák mellett tette le a voksát: Milovia, Hamac, RePelus, Blueberry Coverall
Nedves popsitörlők házilag
A boltokban kapható nedves popsitörlők közül néhány több szempontból is aggályos. Nemcsak az a probléma, hogy túl sokat használunk belőle, hanem a babák bőrének sem feltétlenül jók. A popsitörlőben találhatunk parabéneket, tartósítószereket, propilén-glikolt (mesterséges nedvesítőanyag, ha ekcéma jelentkezik, az ilyen hatóanyagú törlőkendőt érdemes azonnal lecserélni), mesterséges illatanyagokat, amelyek semelyik életkorban nem ajánlatosak. Jó hír: otthon is el lehet készíteni a saját popsitörlőnket, amelyről tudjuk, mit tartalmaz. Az a lényeg, hogy jó minőségű babafürdetőt használjuk hozzá, különben az egész munkánk hiábavaló.
Nedves popsitörlő recept
Hozzávalók:
konyhai papírtörlő
1 bögre víz
1 ek. olívaolaj
1 ek. jó minőségű, SLAS, parabénmentes babafürdető vagy babasampon, vagy szappanból készített folyékony szappan
opcionálisan illatosíthatjuk 5-10 csepp levendulaolajjal is
Elkészítés:
A hozzávalókat egy üvegben jó alaposan összerázzuk, a törlőkendőt félbevágjuk, és beleállítjuk egy befőttesüvegbe. Rálocsoljuk az összerázott folyadékot, kivesszük a papírhengert, és a közepéről már húzhatjuk is ki az első saját készítésű popsitörlőnket.
Fontos tanács : a piciket bármi allergizálhatja, ezért minden egyes új összetevő bevezetése előtt bőrpróbát kell végezni. A tesztelni kívánt dologból tegyünk egy gombostűfejnyit a baba csuklójára, és ha 24 óra után sem tapasztalunk bőrpírt, használhatjuk.
Ezt is olvasd el!