Tízből nyolc ember fertőződik meg a herpesz vírussal, de csak húsz százalékuk betegszik meg. Egyelőre nincs rá magyarázat, hogy egyes vírushordozók miért betegszenek meg, mások pedig miért nem.
Mivel is állunk szemben?
A herpesz egy agresszív vírusfertőzés, mely a bőr felhólyagzásával jár. Ide tartozik az ajakherpesz (Herpes labialis) és a nemi szervek herpesze (Herpes genitalis). A kétféle fertőzést nagyon hasonló, de nem ugyanaz a vírus okozza.
Hogyan terjed a herpesz vírus?
Az átvitel a gazdaszervezetről közvetlen érintkezés útján történik ( például csók, nemi érintkezés, szülés alkalmával). A továbbfertőzés veszélye az aktív szakaszban áll fenn.
A kellemetlen következmény: a vírusgazda egy életen át a herpesz hordozójává válik. A fertőzés bármikor kiújulhat, és a hólyagcsák által továbbterjedhet a vírus.
Mikor nagy a kiújulás veszélye?
Megfázás, stressz, megerőltetés, erős napfény illetve UV sugárzás esetén és minden olyan esetben, amikor legyengül az immunrendszer jó eséllyel előjönnek a viszkető hólyagok.
Mik a tünetei?
A fertőzést követő egy-két napon belül jelentkeznek a hólyagok és nagyjából tíz nap a gyógyulási idejük. Az ajakherpesz az ajkakon, a száj körül esetleg az orr alatt, a genitális herpesz a heréken, előbőrön, szeméremajkakon vagy a végbélnyílás környékén jön elő.
Hogyan lehet megelőzni?
Amikor nem láthatók a hólyagok, a fertőzöttséget nem lehet felismerni. A genitális herpesz terjedését kondom használatával lehet megelőzni. A hólyagok megjelenése után kenőcsökkel vagy gyógyszeresen kezelhető.
Súlyos következményekkel csupán betegségtől (pl. AIDS vagy rák) legyengült szervezet esetében kell számolni.