Az éjszakai ágybavizelést kiváltó egyik leggyakoribb ok a vizelet mennyiségét szabályozó rendszer zavara (ez kb. az esetek 70%-ának az oka). Kutatási eredmények szerint ebben az esetben a vizelet mennyiségének szabályozásáért felelős anyag (vazopresszin) a szükségesnél kisebb mennyiségben termelődik a beteg gyermek szervezetében.
A húgyhólyag kóros elváltozása szintén a kiváltó okok között szerepel. Veleszületetten, vagy szerzett betegség következtében kicsi lehet a húgyhólyag kapacitása, ezért a gyermek nem képes a normál mennyiségű vizelet tárolására.
Viszonylag gyakori kiváltó ok a gyulladás is, viszont ebben az esetben az ágybevizelés csak átmenetileg, a korábban már szobatiszta gyermeknél jelentkezik.
A szülők gyakran gondolják -felmérések szerint az esetek 40%-ban -, hogy az éjszakai ágybavizelés elsősorban pszichés eredetű probléma. A gyakorlatban azonban az esetek kisebb hányada (10%-a) vezethető csak vissza erre az okra. Ilyenkor a kiváltó ok a gyermek pszichéjét ért olyan trauma, mint például válás, költözés, kistestvér megszületése. Bár a pszichés eltérések gyakran észlelhetők az enuretikusoknál, ez az eltérés már a következménye a betegségnek nem pedig az okozója. Éppen ezért, a pszichés eltérések megelőzése miatt fontos az időben elkezdett kezelés (5 éves kor után).
Hogyan lehet kezelni, gyógyítani a betegséget?
A betegségre alapvetően kétféle kezelési módot fejlesztettek ki az évek során.
A nem gyógyszeres kezelési mód lényege, hogy gyógyszerek, gyógyhatású készítmények nélkül, életmódbeli változásokkal, figyelmeztető rendszer segítségével, folyadéknapló vezetésével, sikernaptárral, illetve hólyagtréninggel segíti a betegség megszűntetését.
Abban az esetben, ha a betegség kiváltó oka a vizeletmennyiséget szabályozó rendszer zavara, gyógyszer nélkül csak nagyon kis százalékban gyógyítható a betegség. A nagy mennyiségű vizelet termelődésének megakadályozására kifejlesztett gyógyszerek orrspray vagy tabletta formájában elérhetők a kis betegek részére.
A szégyen és a hallgatás falát kívánja áttörni a Száraz Éjszakák, Derűs Nappalok Alapítvány, amely azért jött létre, hogy információk nyújtásával, felvilágosító munkával segítse a betegségben szenvedő gyermekek gyógyulását.
Az Alapítvány elsődleges célja, hogy azok a gyermekek is megfelelő szakorvosi kezelést kapjanak, akik szüleik tájékozatlansága vagy egyéb okok miatt soha nem jutnának el orvoshoz. Többen attól tartva maradnak távol az orvosi rendelőtől, hogy a kivizsgálás esetleg fájdalmas lesz gyermeküknek, holott pusztán vizelet fajsúly és vizelet rutin vizsgálattal, valamint a vesefunkció felmérésére szolgáló vérvétellel már önmagában is jól szűrhető a betegség. A fontos tényezőnek számító folyadékfogyasztási szokásokat és a vizeletürítés napi megoszlását pedig naptár vezetésével a szülő maga is tudja követni.
A sikeres gyógyulás gyermeknek és szülőnek egyaránt érdeke.
Az Alapítvány a rendelkezésére álló minden eszközt felhasznál annak érdekében, hogy a szülők értesüljenek a megfelelő gyógymódokról, a betegség megítélése javuljon, és a jövőben mind több gyermeknek legyen derűs a nappala.
Hol kaphatnak még segítséget, információt az érdeklődők?
A beteg gyermekek szülei kérdéseiket élőben is feltehetik 06 20/478-53-30-as telefonszámon 9-től 17 óráig, ahol szakember válaszol az érdeklődők kérdéseire.
A www.enuresis.hu, vagy www.szarazejszakak.hu címen, az Alapítvány honlapján az odalátogatók részletesen megismerkedhetnek a betegség okaival, a gyógymódokkal és hasznos tanácsokat kapnak arról, hogyan működhetnek együtt gyermekeikkel a betegség hatékony kezelésében.