"Szükség esetén elmaradhatatlan a vérvétel, majd a vérzsír és vércukorszint megállapítása. Az egyszerű vizsgálattal ugyanis számos betegség kialakulása előzhető meg, az érelmeszesedéstől kezdve a cukorbajon át egészen a szívinfarktusig, illetve az agyvérzésig" -ismertette a tényállást dr. Eva Rajecová kardiológus.
Orvosi közleményekben metabolikus szindrómának nevezik azt az anyagcsere-tünetegyüttest, amely az elhízást, az emelkedett vérzsírszintet, a magas vérnyomást és a cukorbetegséget együttesen jelenti.
Ezt a "négyes fogatot" halálos jelzővel szokás jelölni. A legújabb ismeretek szerint mindennek az alapja az ún. alma típusú elhízás, amelyre a nagy derékbőség, a nagy has a jellemző.
"A halálos négyes megnevezés találó, bár hozzá kell tenni, hogy ez csak a kezeletlen esetekre érvényes. A súlyos állapot kialakulása viszont, éppen a túlsúly csökkentésével, elkerülhető. Életmódváltással, ellenőrzött fogyókúrával és megfelelő gyógyszeres kezeléssel az érelmeszesedést, az infarktus kockázatát lényegesen csökkenteni lehet" - tette hozzá megnyugtatásképpen a szakorvos.
Kifejtette: eddig a szívinfarktus három önálló kockázati tényezőjéről beszéltek az orvosok: a magas koleszterinszintről, a magas vérnyomásról és a dohányzásról.
"A tapasztalat azt mutatja, hogy ide kell sorolni a sokat emlegetett kóros elhízást, annak már említett alma típusát, de a cukorbetegséget is. Korábban azért nem lehetett egyértelműen az elhízást is a fő kockázati tényezők közé sorolni, mert megkülönböztették az ún. alma és a körte típusú elhízás hatását a szívinfarktus kialakulására. Ma viszont a derékbőségből már egyértelműen következtetni lehet az érfalak károsodására. "
Az orvosok figyelmeztetését azért is ajánlatos komolyan venni, mert kezdetben a szindróma egyik összetevője sem okoz fájdalmat, rosszullétet. Mivel a szakértők szerint kimutatható a családi hajlam, az orvosok újabban a 11, 18 és a 40 éveseknél vérzsírvizsgálatot végeznek az egészségbiztosítók terhére.
Civilizációs betegségről van szó, sőt, a 21. század járványának is tekinthető a "négyesfogat", hiszen az USA-ban éppúgy, mint Európában, a népesség 20-30 százaléka veszélyeztetett.
Miért kell különbséget tenni az alma és a körte típusú elhízás között?
Bebizonyosodott, hogy csak az alma típusú elhízás növeli az infarktus kialakulásának veszélyét, hajlamosít a magas vérnyomásra, agyvérzésre, cukorbetegségre, magas vérzsírszintre.
Az ún. körte típusú elhízás, amelyre a vastag combok és a széles csípő jellemző, csupán esztétikai probléma, esetleg visszérbetegségre hajlamosíthat. Ezért az alma típusú elhízás esetén nemcsak nagyobb odafigyelés ajánlott, hanem célzottan keresni kell a metabolikus szindróma többi kockázati tényezőjét. Ellenőrizni kell a vérnyomást, a vérzsír- és a cukorszintet. Mindennek ellenére félelemre nincs ok, ugyanis megfelelő kezeléssel csökkenthető az infarktus és az agyvérzés kockázata. (erf)
Fontos mutatók
Derékbőség: a férfiaknál 102, a nőknél 88 cm alatt. A szigorúbb ajánlások a 94/80 cm derékbőséget tartják határértéknek.
Vérnyomás: a 130/85 feletti érték esetén gyakoribb ellenőrzés szükséges, a 140/90 érték kockázatot jelez.
Koleszterin: A HDL esetében ("jó" koleszterin) a férfiaknál veszélyre utal az 1,0 mmol/l, a nőknél az 1,2 mmol/l-nál alacsonyabb érték.
Trigliceridek: a több mint 2,0 mmol/l értéknél jelentősen növekszik a szív- és érbetegség kialakulása.
Vércukor: a 6 mmol/l-nél magasabb érték kóros állapotra utal.
Forrás: www.ujszo.com