Mindketten Tokajhegyalján nőttek fel. Sőt, "beleszülettek" a szőlőművelésbe, borkészítésbe, hiszen Katalinnak már a nagyszülei is, szülei is, Gábornak pedig a szülei foglalkoztak szőlővel, borral. Bár Katalin először más szakmát választott, de Tokajhegyalja visszacsábította. Sajgó Gábor és felesége, Katalin 30 éve kötöttek házasságot, és 25 éve, 1980-ban alapították meg saját vállalkozásukat Tolcsván. 15 hektáron gazdálkodva a tradicionális tokaji borkészítés elkötelezett hívei, ám - figyelve a közízlés eltolódására - a 15 borból álló kínálatból három az új stílust képviseli. Sajgó Gábort amellett, hogy 2002-ben Tokajhegyalján az Év Bortermelőjévé választották, a száraz szamorodni mestereként tartják számon szakmai körökben. Ennek egyik legújabb elismerése, hogy 2005-ben a botritizált borok nemzetközi versenyén az 1996-os száraz szamorodni nem csupán aranyérmes lett, hanem a verseny után a zsűri által összeállított top 10-es listára is felkerült, mint egyetlen száraz botritiszes bor.
Gábor visszahúzódó, elmélyülő alkat, a szőlőművelést, borászatot ő irányítja. Katalin a vállalkozás "motorja". Amellett, hogy ennyi idő alatt már ő is alaposan beletanult a borászatba, szervezi és irányítja a vállalkozás üzleti és piaci részét. Dinamikus, lendületes, mindenütt ott van, ahol jelen kell lenni, képviselni kell a pincészetet. S úgy "mellékesen" Tolcsva alpolgármestere és az Első Magyar Borbarát Hölgyek Egyesületének alelnöke.
Szinte magától adódott az első kérdés, amikor el tudtuk a Borfesztiválon csábítani, a pult mellől, egy beszélgetésre: honnan van ennyi energiája?
- A fő energiaforrás a bor. - válaszolja gondolkodás nélkül.
Majd gyorsan hozzáteszi:
- Na nem a borfogyasztásra kell gondolni, hanem a boraink sikerére. Amikor dicsérik szakmai körökben, amikor visszatérnek a vevőink, vagy amikor díjakat nyernek. Ahogy most is, az Országos Borversenyen. Három borunk is aranyérmet nyert: a 2003-as kései szüretelésű Hárslevelű, az 1993-as Tokaji Esszencia és az 1993-as Tokaji Aszúeszencia. Ezek minden fáradtságot feledtetnek, s új energiával töltenek fel.
Természetesen azért szívesen fogyasztok is bort. De míg Gábornak a szamorodni a kedvence, addig én az aszú szerelmese vagyok.
Sikeres nőnek érzed magad? - teszem fel a következő kérdést:
- Ez egy jó kérdés. - mondja elgondolkodva, majd így folytatja: - Szerintem mindenki kitűz maga elé egy célt. S ha azt elérte, akkor még egy kicsit magasabbra teszi a mércét. Én sikeresnek érzem magam, meg szerencsésnek is, hogy egy ilyen gyönyörű borvidéken élünk, és dolgozhatunk ezekkel a gyönyörű tokajhegyaljai borokkal. Sikeresnek érzem magam azért is, mert van egy szép családom, egy közepes méretű, de tulajdonképpen jól működő vállalkozásunk, a településen is megbecsülnek, hiszen alpolgármesternek választottak. S amikor elértem valami, akkor mindig vannak újabb célok, mindig magasabbra teszem a mércét.
A közös vállalkozás, az állandó együttlét mennyire erősíti, vagy gyengíti a házasságot?
- Az, hogy állandóan együtt vagyunk, az túlzás. Mindenkinek megvan a maga feladata, s az enyém bizony azzal jár, hogy néha napokig, vagy akár hetekig nem vagyok otthon. Persze mindig mindent megbeszélünk, megvitatunk, de ki-ki végzi a maga dolgát, s hozza meg döntéseit a maga területén. Így aztán nincs is idő arra, hogy megunjuk egymást. - teszi hozzá tréfásan.
S lányotok, Krisztina viszi majd tovább a családi vállalkozást? Hiszen ő is egyre gyakrabban ott van a különböző rendezvényeken, sőt a borászatba is belekóstolt, nem kis sikerrel. Az idei Országos Borversenyen a nevével fémjelzett 2001-es Tokaji édes szamorodni ezüstérmet nyert.
- Ez még nem eldöntött, hiszen még a tanulmányait végzi, most szerzi harmadik diplomáját. De affinitása kétségtelenül van hozzá, mint ez és a korábbi eredmények is mutatják. Nagyon szeret az édesapjával a szüretnél és az új bor születésénél "bábáskodni". A lehetőség adott, az út nyitva áll előtte, de sok múlik azon is majd, ki mellett állapodik meg a párválasztásnál.
Annyi olyan nő van ma, aki nem tudja önmagát megtalálni, nem találja a helyét, nem tud családot alapítani, vagy nem tudja párját megtartani, nem tud boldog lenni. Milyen tanácsot tudnál adni a nőknek, hogyan lehet egy családot ilyen szépen egybetartani, sikeresnek és boldognak lenni?
- Mindenképpen legyenek céljaik, és dolgozzanak. Mindegy milyen területen, de egy rendszeres munkafolyamatba kacsolódjanak bele. Legyen rendszer az életükben. Ha rájönnek egy bizonyos idő után, hogy az a terület nem jó, akkor nyugodtan váltsanak. S nem szabad meghátrálni, ha csalódások, vagy kudarcok érik. Persze ezt könnyű mondani - mondhatják. De nekem is voltak ilyen helyzeteim, s akkor azt mondtam magamnak: márpedig ezt meg kell oldani. S nekem kell megoldani. És megoldottam.
Ha egyedül van valaki, akkor egyedül kell megoldania. Ha társa van, akkor a társával meg kell beszélni, de döntenie neki kell. Határozottan, a kitűzött célokra gondolva.
Egész lényéből sugárzik a határozottság, a meggyőződés, de az a melegség is, melyet boraikban lehet érezni. S arcáról el nem tűnik a mosoly, mely ragyog mint az arany. AszúAsszony Tolcsváról.