Münchausen báró a nagyotmondás szimbóluma lett a köznyelvben, csak úgy, mint a magyar Háry János.
A 18. században élt báró azonban nemcsak kétes hitelű, bár felettébb szórakoztató történetei miatt maradt fenn az utókor számára, hanem a pszichiátriának köszönhetően is, hisz egy betegséget neveztek el róla.
A Münchausen szindróma esetén a beteg szándékosan tesz kárt magában, vagy okoz, produkál betegséget(pl. mérget vesz be). , hogy ezzel vívhassa ki az orvosok és ápolók figyelmét A betegség diagnosztizálását nehezíti, hogy a Münchausen szindrómában szenvedő páciens nagyon jól hazudik., de gyanakvásra adhatnak okot a következő tünetek:
- sokféle heg, vágásnyom a testen
- az orvosi szaknyelv, kifejezések meglepő ismerete
- nem teljesen érthető vagy követhető tünetek, amelyek hirtelen megváltoznak, vagy a kezelés hatására újabbak születnek
- a tünetek többnyire akkor jelentkeznek, ha az illető egyedül van
- a beteg nagy hajlandóságot mutat, szinte kiprovokálja a különféle műtéteket, vizsgálatokat
- a beteg kórelőzményében sokféle orvos, intézmény és város neve szerepel
Ha valaki ily módon igyekszik kivívni mások figyelmét, tulajdonképp gyermeteg és egyúttal egy rendkívül merev megoldást választ. Valószínűleg komoly elszigeteltség áll a háttérben, ami megnehezíti a normális kapcsolatfelvételt a külvilággal. Épp ezért a pszichoterápia mellett, meg kell tanítani a pácienst arra, hogyan sajátíthatja el a figyelem kivívásának más, elfogadható módjait.
Egy sokkal különösebb válfaja ennek a betegségnek a Münchausen by proxy szindróma, amikor másoknak okoz sérülést, betegséget az illető, hogy ezáltal magára terelje a figyelmet. Például az anya a gyermekét betegíti meg, vagy okoz neki sérüléseket (szélsőséges esetben fojtogathatja is, hogy aztán ő élessze újra),s így a kórházban kivívhassa az önfeláldozó anyának kijáró csodálatot és odafigyelést.
Ranschburg Jenő mesélte el egy előadása során, hogy egyszer egy kisgyermek került be a kórházukba egy rejtélyes betegséggel.
Véletlenül derült ki, hogy az anya injekciózta a fiát, hogy az ezeket a megmagyarázhatatlan tüneteket produkálja , s így csikarjon ki együttérzést a kórházi személyzetből.
K.V.