A Human Genetics (Emberi Genetika) című folyóirat februári számában megjelent egy cikk, mely olajat öntött a "meleg génekről" folytatott, egy évtizede tartó vita tüzére. A kutatók az úgy nevezett "X kromoszóma inaktivitás" jelenséget vizsgálták 97 olyan nőnél, akinek a fia meleg, valamint 103 olyan anyánál, akinek a fia heteroszexuális. A felmérést végző szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy az anya génjeinek rendje befolyásolhatja a hímnemű utód szexuális beállítottságát.
Mint tudjuk, a kromoszómák olyan nagy méretű, spirális szerkezetű molekulák, melyek az egyes szervekre vonatkozó genetikai utasításokat tartalmazzák. Az embernek 23 kromoszómapárja van, a nőknél ezeket két X, a férfiaknál egy X és egy Y alkotja. A nő két X kromoszómája közül tulajdonképpen csak az egyik működik, mivel a másik a metiláció nevezetű folyamat révén inaktiválódik.
A kutatási projekt vezetője, a Kaliforniai Egyetem munkatársa, Sven Bocklandt ezt a jelenséget a következőképpen írja le: az egyik X kromoszóma "egy gömbbé alakul, melyet egy pár génünk kivételével nem használunk.". Ha a nő egyik X-e nem iktatódik ki ily módon, akkor a szervezetében túl sok genetikus anyag keletkezik, mely károsan sok protein termelődéséhez vezet. A Down szindróma, közismert nevén mongol-idiotizmus például a 21. kromoszóma extra másolatának következménye.
Az X kromoszóma inaktiválása többnyire rendszertelenül történik: a nő testében található sejtek felében az egyik X inaktiválja a másikat. A kutatók erre a jelenségre fókuszálva vizsgáltak meg 42 nőt, akiknek mind a két fia homoszexuális, és körülbelül 25 százalékuknál találtak a kromoszómák működésénél valami rendhagyót. "Minden egyes megvizsgált sejtben ugyanaz az X kromoszóma inaktiválódott, ami rendkívül különös" - mondta Bocklandt.
A heteroszexuális fiú utódokkal bíró anyák csupán 4 százalékánál, az egy homoszexuális fiút nemző nőknek mindössze 13 százalékánál találták meg ezt a fajta elváltozást. Bocklandt szerint ez arra enged következtetni, hogy az anya X kromoszómája befolyásolhatja, hogy születendő fia meleg lesz-e vagy sem.
A legtöbb tudós szerint nem létezik egyetlen olyan "meleg gén", mely meghatározná egy férfi homo- vagy heteroszexuális beállítottságát. A szexuális orientáció több gén összetett működésének valamint a környezeti hatások kombinációjának tudható be.
A szexualitás genetikájával kapcsolatos vélemények mindenesetre elég ellentmondásosak. Azok a vallási vezetők, akik úgy gondolják, hogy a szexuális beállítottság választás kérdése, azzal vádolják ezeket a felméréseket, hogy a homoszexualitás legitimálására tesznek kísérletet. Mások attól tartanak, hogy a szexuális orientáció genetikai okainak részletes feltárása szabad utat nyit a homoszexualitás genetikai megelőzése felé.
Bocklandt szerint azonban ezek a vélekedések nem tarthatják vissza a tudósokat attól, hogy kiderítsék, hogy a homoszexualitásnak valóban léteznek-e genetikai okai vagy sem.
"Semmi kétségem nincs afelől, hogy egyszer képesek leszünk személyiségünket és fizikai adottságainkat minden téren manipulálni. Úgy gondolom, hogy ha eljön az az idő, amikor a szexuális orientáció ily módon megváltoztatható lesz, akkor ugyanez megtehető az intelligenciával, a zenei képességgel és bizonyos fizikai adottságokkal is. Ezek a dolgok akár megtörténnek, akár nem, ez olyasvalami, amiről a társadalom egészének kell dönteni. Nem egy tudományos kérdésről van szó."
Forrás: Ker Than: Mom's Genetics Could Produce Gay Sons című cikke alapján, http://www.livescience.com/humanbiology/060224_gay_genes.html
B.B.