188 - összesen ennyi embert utaltak be alaposabb kivizsgálásra a szűrés után, 37 ajak-, 36 pofa-, 25 nyelv-, 27 szájfenék-, 28 szájpad-, 35 nyakrák gyanúja miatt. Jóindulatú elváltozást 1116 főnél találtak, fehér folttal 1082 fő (ez lehet rák-megelőző állapot is), piros folttal - 696 fő akadt fenn a "szűrőn". Az orvosok átlagosan többet vállaltak, mint amennyit teljesíteni tudnak: a heti 26 helyett összességében nem egészen húsz vizsgálatot végeztek.
A legbátrabbak az észak-alföldi doktorok voltak, heti több, mint 50 vizsgálatot terveztek, ebből így is messze az átlag felett teljesítettek a 37,1 eredményükkel, míg a közép-magyarországi doktorok ugyan a heti 17,4-es vállalásukkal nem voltak túl merészek, de ettől végül csak kicsit maradtak el. 2008. június 19-ig összesen 46 ezer szűrésről jött adat 204 adatszolgáltató alapellátásban dolgozó orvostól, interneten keresztül. Ez az első eredménye annak a modellprogramnak, amit az Országos Egészségfejlesztési Intézet indított az ajak- és szájüregi daganatok szűrésére.
Drámaian magas Magyarországon ugyanis ez a ráktípus által okozott halálozás. 2005-ben 3895 új bejelentett ajak- és szájüregi rák volt, ebből 3011 férfi. A fenti diagnózissal 1567-en haltak meg, akik közül 1298 férfi volt.
Még súlyosabb a helyzet, ha meggondoljuk, hogy az esetek zömében olyan daganatokról van szó, amelyek még a rosszindulatú betegség kifejlődését megelőző állapotban is könnyen felismerhetők.
Jó részüket maga a beteg is időben észreveheti! A korán felfedezett és kezelésbe vett ajak- és szájüregi rák az esetek 80 százalékában meggyógyítható, ennek ellenére a páciensek jelentős része már előrehaladott stádiumban kerül orvoshoz. Ez az egyik legmegdöbbentőbb daganatos halálok.
Éppen ezért indult alkalomszerű kísérleti program ezek szűrésére (alkalomszerűnek nevezzük az olyan szűrővizsgálatokat, amikor az orvos-beteg találkozást a beteg kezdeményezi valamilyen panasz miatt, de a vizsgálat nem csak a panaszok okát nézi, hanem ezt az alkalmat kihasználva más vizsgálatok is történnek. Az eddig egyedülálló kezdeményezésbe 220 doktort - háziorvost, fogorvost, illetve foglalkozás egészségügyi orvost - vontak be a szervezők.
Az OEFI kezdeményezésének az a célja, hogy elterjessze a szájüregi rákok rizikócsoportjába tartozó, elsősorban 40 év feletti férfiak és nők rendszeres, évenkénti szájüregi szűrővizsgálatát. Különös tekintettel a dohányzó és rendszeresen alkoholt fogyasztó férfiakra. Ehhez pedig hozzáférhető regisztrációt és adatnyilvántartást is indít, hogy folyamatosan monitorozhassák a rendszert és a kiszűrt betegeket nyomon követhessék.
Az ajak- és szájüregi daganatok korai felismerési módszertanának e-tanulása és a szűrési protokoll alkalmazása valamint a szűrési adatok on-line közlése a meghívásos pályázat résztvevőinél a számítógép-park fejlesztését is segítette.
Az interaktív számítógépes kapcsolat az alapellátó orvos és az ÁNTSZ szűrési koordinátorai között új lehetőséget ad a prevenció módszertanának fejlesztésére.
Az alapellátásban történt felismerés után a betegeket szakellátó helyekre utalják, betegségük alakulását nyomon követik.
A kezdeményezés más szempontból is figyelemfelkeltő: nálunk rosszabb száj higiénével csak az ukránok, a lengyelek és a lettek "dicsekedhetnek". A magyar lakosság 7-8 százaléka - önbevallása szerint - soha, vagy csak alkalmanként mos fogat. Az emberek ötöde naponta csak egyszer, a fele pedig kétszer vesz a kezébe fogkefét, többségük fogorvoshoz pedig csak akkor jár, ha már otthon csillapíthatatlan fájdalmak gyötrik. Az egyszerű háziorvosi vizitnél sem igen jut eszébe senkinek, hogy kinyissa a száját és kérje orvosát: nézzen bele.