A plazmaferezis a véradás speciális formája, emberi vérplazmanyerésre szolgáló eljárás, amelynek során egy speciális készülék segítségével a levett vért plazmára, illetve sejtkomponensekre bontják.
A teljesen automatizált eljárás során steril és zárt körülmények között a donortól levett vért közvetlenül a donor ágya mellett működtetett speciális géppel, centrifugálással, majd szűréssel sejtes elemekre és plazmára különítik el. A sejtes elemeket a donor ismételt szúrás nélkül visszakapja, míg a 90 százalékban vizet tartalmazó plazmát összegyűjtik, amelyből nélkülözhetetlen életmentő gyógyszereket készítenek elsősorban a veleszületett vérzékenységben, immunrendszer különböző zavaraiban szenvedők, a súlyos szeptikus fertőzöttek valamint a gyakran vetélő nők számára.
Egy alkalommal 700-800 milliliter plazmát lehet levenni, ami rendkívül gyorsan, mindössze 72 órán belül pótlódik az emberi szervezetben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 10 naponta lehet plazmaadáson részt venni.
Az átadott centrumban 16 gépén megfelelő számú donor jelentkezése esetén évente 15-18 ezer liter plazmát vehetnek le a jelentkezőktől.
Bárki lehet donor 18 és 60 év között, amennyiben az orvosi vizsgálat negatív eredménnyel zárul. Minden jelentkezőnek megnézik a vérképét, összfehérje immunglobulin állományát, ugyanakkor egy vírusszűrésen esik át.
Az ügyvezetője szerint további centrumokat kívánnak létrehozni elsősorban az egyetemekhez kapcsolódva Szegeden és Miskolcon.
Fontos tudni:
A vérplazmából előállított készítmények a gyógyítás nélkülözhetetlen részét képezik.
A vérkészítmény előállítás, meghatározó területe egy ország egészségügyi rendszerének, a gyógyszergyártás alapanyagául szolgál.
A gyógyításhoz szükséges stabil vérkészítményeket a nemzeti vérkészletből csak részben tudjuk biztosítani. Miután a vérplazma felhasználás egyre fontosabbá válik és egy ország egészségügyi ellátórendszerének minőségét fejezi ki, ezért a Plazmaferezis Állomások további létesítésére is szükség van.
A plazmaferezis a véradás speciális formája, emberi vérplazmanyerésre szolgáló eljárás, amely plazmakészítmények alapanyaga. Ezek a készítmények, betegségekben szenvedő embertársaink számára nélkülözhetetlen, életmentő gyógyszerek. Az eljárás során egy speciális, biztonságos készülék segítségével kizárólag a plazma levételére kerül sor, a vér sejtkomponenseit a donor visszakapja. Az Európa Tanács direktívája szerint "ahol a frakcionálási igényeket kielégítő plazmamennyiség a teljes véradásokból nem biztosítható, ott a plazmaferezist kell elősegíteni." Ezért, hogy a nemzeti önellátás megvalósulhasson, egyúttal megfeleljünk a veleszületett vérzékenységben szenvedő, hemofíliás betegek ellátásával kapcsolatos nemzetközi gyakorlatnak, Plazmaferezis Állomásokat kell létesíteni.
Magyarország rendelkezik korszerű plazmafeldolgozó-gyógyszergyártó kapacitással, ahol a teljes véradásból és a ferezisből származó plazmát dolgozzuk fel.
A plazmaferezis azt jelenti, hogy steril, zárt körülmények között, a donortól levett vér közvetlenül a donor ágya mellett működtetett speciális géppel, centrifugálással, majd szűréssel sejtes elemekre és plazmára különül el. A sejtes elemeket a donor, visszakapja és csak a plazma az amit a gép egybe gyűjt. Egy alkalommal 700-800 milliliter plazmát lehet levenni, ami rendkívül gyorsan, mindössze 72 órán belül pótlódik az emberi szervezetben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 10 naponta lehet plazmaadáson részt venni.
A legfontosabb gyógyszerek amelyek az emberi vérplazmából készülnek a különböző alvadási faktorok, amelyek a veleszületett vérzékenységben szenvedő betegek ellátásához szükségesek. Továbbá, plazmából készülnek az immunrendszer különböző működési zavaraiban szenvedőknek adható immunglobulin készítmények, sérülések után a tetanusz betegség megelőzésére szolgáló speciális immunglobulin készítmények, az égettek, súlyosan kivérzett, valamint gyógyítás céljából teljes plazmacserére szoruló betegek részére a humán albumin infúziók.
A Plazmafrezis Állomások hatósági engedélyek alapján, folyamatos ellenőrzés mellett, jogilag rögzített feltételek között működnek. Ezek a szabályok a donor, a recipiens és a szakszemélyzet egészségvédelmét egyaránt szolgálják.
A donor egészségvédelme elsőszámú szabály. A plazmaferezis állomáson a legszigorúbb higiénés előírások betartásával védjük donorainkat. Minden egyes plazmaadás előtti orvosi vizsgálat, valamint a zártrendszerű biztonságos plazmavételi technika biztosítja, hogy a plazmaadás ne jelentsen kockázatot a donor számára.
A vér útján átvihető fertőzések megelőzése és a vérkészítmények biztonsága érdekében, minden plazmaadás alkalmával a B és a C típusú májgyulladás vírusára és az AIDS-et okozó HIV vírus kimutatására korszerű szűrővizsgálatokat végzünk.
Donor bárki lehet, aki egészséges, 18 és 65 év között van az életkora és a plazmaferezist megelőző orvosi vizsgálaton alkalmasnak bizonyul. Minden segíteni szándékozó magyar emberre számítunk, aki ezt a nemes és humánus cselekedetet vállalja. Ők a társadalomtól minden tiszteletet és elismerést megérdemelnek, amiért saját vérükből adnak azért, hogy honfitársaik életét megmentsék, gyógyulásukat segítsék.
A vérplazma az emberi vér alkotórésze, amelyért semmiféle ellenérték nem adható és nem fogadható el! A ferezises donor a plazmáját önkéntes és térítésmentes adományként adja. Azonban a gépi plazmaferezis eljáráson résztvevő donornak a rendszeres rendelkezésre állás és az úti költség miatt térítést biztosítunk.
A Plazmaferezis Állomás Közhasznú Nonprofit Kft. három helyen fogadja a donorokat. A fővárosi Szent Rókus Kórházban, a Péterfy Sándor utcai Kórház Alsóerdősor utcai épületében és a Debreceni Egyetem területén. A jövő évben további Plazmaferezis Állomások indítását tervezzük, Szegeden, Miskolcon, főként az egyetemi központok közelében.