A végtagok ereinek szűkülete, vagy elzáródása önmagában is súlyos egészségügyi-szociális terhet jelent az évente elvégzett közel 7000 végtagamputáció következtében. Emellett a közös pathomechanizmus okán az érszűkületben szenvedő betegeknél a szívinfarktus és szélütés (stroke) kockázata is jelentősen megnő, súlyos, életveszélyes állapotot előidézve ezzel.
Mivel a betegség felderítési aránya ma még meglehetősen alacsony, legtöbbjük nem is sejti, milyen veszélynek van kitéve. A tünettel rendelkezők közül - megfelelő orvosi beavatkozás nélkül - minden harmadik beteg 5 éven belül meghalhat, vagy súlyos szív és/vagy érrendszeri betegség alakulhat ki. Az alsó végtagi verőérszűkület időben történő felismerésével és kezelésével azonban az életkilátások jelentősen javíthatók.
Járáskor jelentkező lábfájdalom, fáradtság, "nehézláb" érzés az alsó végtagi érszűkület kezdő tünetei lehetnek. A tüneteket komolyan kell venni, mert az érszűkület akkor okoz panaszokat, amikor az alsó végtagok ereiben felrakódások (plakkok) keletkeznek, és ezek akadályozzák a végtagokban a vér szabad áramlását.
Leginkább veszélyeztetettek a dohányosok, az 50 év felettiek, a cukorbetegek s mindazok, akiknek magas a vérnyomása vagy koleszterinszintje illetve korábban érbetegsége, stroke-ja vagy szívinfarktusa volt. Ugyanilyen veszélyeztettek azok is, akik keringési panaszokkal küzdenek, vagy a fent említett járási nehézségeket fedezik fel magukon.
Forrás: Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság