Szeptember 25-i, évadnyitó hangversenyünk Bartók épppen száz éve befejezett, viszonylag ritkán játszott II. szvitjével indul, amelyet a koncert után Kocsis Zoltán irányításával lemezre is vesz az együttes. Az előadás Beethoven c-moll zongoraversenyével folytatódik, melynek szólistája a 2003-as zürichi Anda Géza Verseny megnyerése óta nemzetközi karriert befutott Alekszej Vologyin. Az est egy másik c-moll darabbal, Brahms I. szimfóniájával fejeződik be. Ez lesz az első olyan koncertünk, amelyet az érdeklődők az interneten is követhetnek - erről alább bővebb tájékoztatást is adunk.
Október 11-én a Kézenfogva Alapítvány szervezésében, Kocsis Zoltán vezényletével és Érdi Tamás közreműködésével csupa Mozart-művet játszunk a Művészetek Palotájában, október 29-én és 30-án pedig immár harmadízben rendezünk jótékonysági koncertet az UNICEF javára. Tavaly december óta a Nemzeti Filharmonikusok minden tagja és munkatársa a szervezet magyarországi jószolgálati nagykövete. Idei műsorunk csupa népszerű darabból áll: Saint-Saens Az állatok farsangja című művének narrátora az UNICEF egyik nemzetközi nagykövete, a világhírű angol filmszínész, a 80 éves Sir Roger Moore lesz. A darabot Glinka Ruszlán és Ludmilla-nyitánya és Muszorgszkij-Ravel Egy kiállítás képei című műve fogja keretbe.
A 29-i koncert előtt kamarakiállítás nyílik a MŰPÁ-ban a Nemzeti Filharmonikusok, a Ludwig Múzeum Baráti Köre és a Gömöri Márkus Mari Koncert által fiatalok számára meghirdetett Remake - Egy kiállítás új képei című pályázatra beérkezett alkotásokból. December 21-én és 22-én adjuk elő Csajkovszkij Diótörőjét a Művészetek Palotájában oly módon, hogy a zenekar levonul a zenekari árokba, és átadja helyét a Budapest Bábszínház művészeinek, akik évtizedek óta nagy sikerrel játszott előadásukat most a zenekar élő zenei kíséretével mutatják be.
Ez a produkció a Nemzeti Filharmonikusok és a Budapest Bábszínház együttműködésének újabb állomását jelenti: első közös előadásunk Bartók táncjátéka, A fából faragott királyfi volt, melyet 2005 szeptemberében mutattunk be ugyanitt, ezt követte 2007 januárjában Sztravinszkij Petruskájának nagy sikerű előadása - a Diótörő pedig immár a harmadik a sorban.
2008 februárjában két egymást követő estén (8-án és 9-én) előadjuk Mahler monumentális VIII. szimfóniáját, az ún. "Ezrek szimfóniáját". Április 5-én ünnepi hangversenyre kerül sor a Nemzeti Filharmonikus Zenekar fennállásának 85. évfordukója alkalmából: 1923-ban éppen ezen a napon adta első, bemutatkozó hangversenyét a Pesti Vigadóban a Nemzeti Filharmonikus Zenekar jogelődje, a Székesfővárosi Zenekar. A mostani, születésnapi koncerten négy magyar (Bartók, Kodály, Dohnányi, Kadosa) és egy "tiszteletbeli" magyar zeneszerző (Brahms) művei csendülnek fel Kocsis Zoltán vezényletével. Kadosa Pál III. zongoraversenyének szólistája Ránki Dezső lesz.
A Bartók Új Sorozat
Tavaly kezdődtek meg Kocsis Zoltán művészeti irányításával a Bartók Új Sorozat munkálatai, melynek keretében a Hungaroton több év alatt kiadja Bartók jelenleg ismert műveinek túlnyomó többségét. 2006 decemberében jelent meg a sorozat első lemeze, mely a Kossuth-szimfónia és A fából faragott királyfi felvételét tartalmazza a Kocsis Zoltán vezényelte Nemzeti Filharmonikus Zenekar előadásában, s amely már az első néhány hónapban is jelentős nemzetközi sikereket könyvelhetett el.
Most elkészült és hamarosan kapható lesz a második SACD is: ezen új felvételként Bartók fiatalkori hegedűversenye hallható Kelemen Barnabás és az NFZ tolmácsolásában, valamint a Philipsnél korábban megjelent felvételről a zongorára és zenekarra komponált Rapszódia és Scherzo - mindkettő Kocsis Zoltán szólójával, a Fesztiválzenekar előadásában. Az év végéig várhatóan további két lemezzel gyarapodik a sorozat.
Rendhagyó Zenés Találkozások
A Művészetek Palotája Oktatási Csoportja a most induló szezonban interaktív "beavató" programokat szervez iskolai osztályok számára azzal a céllal, hogy felkeltse a gyerekek érdeklődését a komolyzene, illetve tágabb értelemben a művészetek iránt, s hozzájáruljon a jövő közönségének kineveléséhez.
Ebben a programban aktívan részt vesznek a Nemzeti Filharmonikusok tagjai is: a muzsikusok rendhagyó órákat tartanak az iskolákban, majd az általuk és tanáraik által kellőképpen felkészített diákok beülnek a zenekar egyik próbájára, végül pedig meghallgatják azt a koncertet, amelynek a próbáján jártak. A folyamat végén saját alkotásokat is létrehozhatnak, amelyek bemutatására is lehetőségük nyílik.
classicLive - vezető európai zenekarok koncertjei élőben az interneten
Az NFZ elsőként csatlakozott ahhoz a Finnországból indult egyedülálló kezdeményezéshez, amelynek eredményeképpen létrejött a www.classiclive.com: az első olyan weboldal, amelyen az érdeklődők kitűnő kép- és hangminőségben, élőben nézhetik és hallgathatják meg vezető európai zenekarok hangversenyeit.
A finn Lahti Szimfonikus Zenekar és a magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar mellett szándéknyilatkozatot írt alá a Rotterdami Filharmonikus Zenekar és a Stockholmi Királyi Filharmonikus Zenekar, valamint előrehaladott tárgyalások folynak a londoni Philharmonia Zenekarral, a szentpétervári Mariinszkij Színház Zenekarával és a Skót Kamarazenekarral. A kör még további partnerekkel bővülhet - az alapítók szándéka szerint legfeljebb 15 tagúvá, oly módon, hogy minden országot egy világszínvonalú együttes képviseljen. A koncerteket élőben lehet követni a világ bármely pontjáról, vagy a hangversenyt követő három hétben bármikor meg lehet nézni - letölteni azonban nem lehetséges.
A classicLive portálon keresztül korlátlan hozzáférés vásárolható 24 órára, 7, illetve 30 napra - 5, 9, illetve 17 euróért. A hangversenyek kezdési időpontját a greenwichi idő (GMT) szerint adják meg, amely a magyarországi helyi időhöz képest két órával korábbi időt mutat, így az NFZ koncertjei, amelyek helyi idő szerint 19.30-kor kezdődnek, a portálon 17.30-as kezdéssel szerepelnek. A projekt szeptember 6-án a Lahti Szimfonikus Zenekar koncertjével debütált, a második hangverseny pedig a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szeptember 25-i, fentebb részletezett hangversenye lesz.