Minden év november 14-én, Frederick Banting, az inzulin egyik felfedezőjének születésnapján ünnepeljük a Diabétesz Világnapot. Az 1991 óta ismert Világnapon minden évben megneveznek egy-egy központi témát, ami idén a diabétesz szemészeti szövődményei.
A számos kiváló szakember közreműködésével megvalósuló világnapi esemény legfőbb célja felhívni a figyelmet arra, hogy tudatos életvezetéssel cukorbetegen is teljes élet élhető. Természetesen ez már egy következő lépés, mert a legfontosabb az, hogy egyáltalán kiderüljön, és minél előbb derüljön ki, hogy érintettek vagyunk-e ebben az igen súlyos szövődményekkel járó betegségben. Kétségbeesni akkor sem szabad, ha megvan a diagnózis, ugyanis sokféle eszköz áll rendelkezésünkre, hogy védekezzünk a diabétesz romboló hatásaival szemben. Ezek többsége azonban odafigyelést és fegyelmet igényel, ráadásul nem csak a betegtől, hanem közvetlen környezetétől is.
- A cukorbetegséggel lehet, de eleinte nem könnyű együtt élni, hiszen ez gyakran egy teljesen új életmód kialakítását jelenti, miközben az élet más területein változatlanul helyt kell állnia a betegnek - mondja Füzesi Brigitta, a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének elnöke. - Valamennyi érintettnek, beleértve az együtt élő családtagokat is, sok segítségre és türelemre van szüksége a megfelelő ismeretek elsajátításához. Világnapi rendezvényünkkel támogatást és megoldási mintákat szeretnénk nyújtani a cukorbetegséggel élők és családtagjaik számára a mindennapi problémák leküzdéséhez - tette hozzá.

A nap mottója: „Tartsa kézben diabéteszét!”, ahol az elhangzó előadásokon szó esik a - valójában egészséges étkezést jelentő - „rettegett” diétáról bemutatva az OKOSTÁNYÉR®-t, amely az egészséges felnőtt lakosság számára készült legújabb táplálkozási ajánlás. Az érdeklődők megtudhatják a több százezer embert érintő inzulinrezisztencia helyes étrendjének feltételeit, a cukorbetegség és a lisztérzékenység kettős diétájának módszerét, a rendszeres mérések és vizsgálatok fontosságáért, de feltárul a pajzsmirigy problémák és a cukorbetegség közötti szoros kapcsolat oka is.
A Diabétesz Világnap nemzetközi témája kapcsán arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy ma Magyarországon a cukorbetegség a szerzett vakság leggyakoribb oka. Becslések szerint 750.000 ezer ember szenved ebben a betegségben, közülük 37.000-en vak, és jelenleg évente további 1000 cukorbeteg veszíti el a látását!
Egy, a látás világnapján – többek között diabétesz betegszervezetek részvételével – megtartott szakmai kerekasztal megbeszélésen egyetértés volt abban, hogy a diabeteses betegek megfelelő szűrésével, és a már kialakult betegség modern kezelésével megelőzhető lenne a vakság. Ehhez mind a kezelőorvosok (gondoljanak a szemészeti szűrésre), mind az érintettek (a cukorbeteg menjenek el, és ha kell, kérjenek szemészeti vizsgálatot), mind a döntéshozók (biztosítsák a szűrések és a látást megmentő terápiák megfelelő hozzáférhetőségét) együttműködésére szükség van.
A tájékoztató előadásokat gyakorlati útmutatók egészítik ki: dietetikusok tanítják meg az érdeklődőknek a diétás főzés és tápanyagszámítás alapjait, szakápolók mutatják meg a helyes vércukormérés és inzulinadagolás technikáit, valamint a kompressziós pólya megfelelő alkalmazását, amely ödéma és a cukorbeteg lábsebek esetén elengedhetetlen a gyógyulás szempontjából. A részletes programot itt találod!