S végül mindkettejüknek meg kellett küzdenie az Alzheimer-kórral. Ám Heston konzervativizmusa egyetlen témában csúcsosodott ki: a fegyvertartásért való elszánt harcban.
Charlton Heston 1998-tól öt évig töltötte be Amerikában a fegyverviselők jogait képviselő Nemzetközi Lövészegylet (NRA) elnöki tisztét, és ezalatt a szervezet tagsága négymilliósra nőtt.
Az igazukért küzdő történelmi hősöket megformáló színész a hetvenes évektől jelmezeitől megszabadulva a fegyvertartásért folyó küzdelem ikonjává vált.
A róla szóló megemlékezések így nemcsak a színészt, hanem a fegyverjogi aktivistát is méltatták. George W. Bush amerikai elnök a szabadság melletti elkötelezettségét emelte ki. A korábbi first lady, Nancy Reagan pedig megemlékezett Heston férjével való hosszú együttműködéséről.
A legtöbbször emlegetett történet ezzel kapcsolatban 2003-ban született, amikor betegsége miatt Hestonnak le kellett mondania az NRA vezető pozíciójáról. "Aktív közreműködése nélkül, bizton állíthatom, hogy a bátyám nem lett volna az Egyesült Államok elnöke" - mondta neki akkor Jeb Bush, a floridai kormányzó.
A 2000-ben közzétett elnökválasztási adatok alátámaszthatták Heston és követői politikai súlyát: a választók felének volt fegyver a házában, és közülük 61 százalék szavazott Bushra. Míg a fegyvertelen háztartásokból származó voksok 58 százalékát szerezte meg a fegyvertartás megszigorításáért küzdő demokrata Al Gore.
Azóta a demokraták mindent megtesznek, hogy helyreállítsák "jó vadász" reputációjukat az értékes szavazótábor előtt. Ma már az elnökjelöltségért kampányoló Hillary Clinton is szívesen beszél arról, hogy apja tanította vadászpuskával bánni, és Arkansas-ban lőtt is egy kacsát.
A februári illinois-i egyetemi vérengzés után pedig mindkét elnöki posztra váró demokrata, Barack Obama és Hillary Clinton is sietett kijelenteni, hogy támogatja a fegyverviseléshez való jogot.
Ismertebb filmje: 1996 Alaszka (Alaska), 1990 Solar expedíció (Solar Crisis), 1974 A négy testőr, avagy a Milady bosszúja (The Four Musketeers), 1974 Repülőtér '75 (Airport 1975), 1972 Antonius és Kleopátra (Antony and Cleopatra), 1970 Julius Caesar, 1968 A majmok bolygója (Planet of the Apes), 1959 Ben-Hur, 1958 Idegen a cowboyok között (The Big Country)
Forrás: www.ujszo.com