Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Beszélj a mozdulataiddal!

Minden nap találkozunk emberekkel, kommunikálunk. Ha nem kommunikálnánk, nem lennénk emberek. Azonban azt sokan nem tudják, hogy nem csak szavakkal lehet beszélni. Kommunikálunk az arcunkkal, a kezünkkel, a testtartásunkkal.

Az érzelmek arckifejezésével kapcsolatos korábbi vizsgálatok nem tudtak egyetértésre jutni abban, hányféle különálló érzelem is tükröződhet a mimikában, Darwin 8-at határozott meg. Sok kísérlet folyt ezzel kapcsolatban főleg, hogy az emberek megtudják e mondani egy másikról milyen érzelmet ábrázol az arca. Ennek eredménye az lett, hogy míg csak képeket mutattak nekik kevésbé sikeresen tudták maghatározni a mimika jelentését; akkor tudták biztosan megállapítani, amikor filmet vetítettek nekik, amin nemcsak maga az ember hanem az interakció is látszódott ami az érzelmet kiváltotta. Kétségtelen, hogy vannak biológiai meghatározott érzelemkifejezési mimikák, amelyek kultúrától függetlenek, és az emberiség minden tagjában megfigyelhetők. A biológiailag meghatározott mimika azonban a különböző kulturális hatások nyomán lényegesen változik, azért eltérő kultúrák esetében a felismerés nem könnyű. Kultúrától függően.

Ezenkívül azonban van a hangnak és a beszéd egyes formai sajátosságainak érzelmet, viszonyulást kifejező funkciója is. A hang elég jól tükrözi a belső feszültséget, és az izgalmat. Például ha valaki izgul, remek a hangja, vagy ha valaki jobb színben akarja feltüntetni magát akkor magasabb hangon beszél.

A gesztusok közé a fej és a kezek, karok mozgását sorolják. A mozgásoknak jelentésük van, egy részük tudatos jelzés, más részük öntudatlan. Van azonban egy sor gesztus, amely a tudatosság alacsony fokán áll. Ezek egy része paralingvisztikai funkciót tölt be. A beszédet kísérő gesztikuláció a legjellegzetesebb paralingvisztikai megnyilvánulás. Különböző kultúrákban, nyelvekben a gesztikuláció használata egészen eltérő. Vannak nyelvek, amelyeket alig kísér gesztus, más nyelvek elképzelhetetlenek a széles gesztikuláció nélkül, amelyek álló helyzetben szinte táncszerűvé válnak. Jellegzetesek például az olaszok paralingvális gesztusai.

A posztruális kommunikáció viszonyt, álláspontot, szubjektív értékelést fejez ki. Különböző helyzetekben meghatározott testtartás kívánatos, vagy kötelező. Ülő helyzetben a lábak mozgása, a súlypont valamelyik oldalra való helyezése, az előre-vagy hátrahajlás lehet kommunikációs értékű.  A testtartásban számos érdekes szabályszerűséget figyeltek meg, például az egymással szoros kapcsolatban levő emberek beszélgetés közben akaratlanul és öntudatlanul átveszik egymás testtartását.

Ezen kívül pedig megfigyelték, hogy a beszélgető partnerek közötti térköz az egymáshoz való viszonyokat is kommunikálja. Ennek az elméletnek E. T. Hall a kidolgozója, tőle ered az elnevezés a proxemika.

Tehát bármit is csinálunk, folyamatosan kommunikálunk. A nem verbális kommunikációt állandóan használjuk.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.