Várai Lujza, Kölesi Lujza, Soldos Sándorné, Báró Spelényi Ödönné, a nemzet csalogánya, Blaha Lujza, vagyis Reindl Ludovika. Manapság pedig csak a Blaha, egy tér, egy találkahely. Nap mint nap ejtjük ki nevét, általában csak a vezetéknevét, és soha egy pillanatra sem gondolunk bele, hogy ki volt Ő. E sok elnevezés, miket fentebb említettem is tükrözik, hogy Blaha Lujza életében is legalább annyi szerepet töltött be, mint a színpadon.
Reindl Ludovika néven született, édesanyja is színésznő volt, aki egy vándortársulat echós szekeréről épphogy leszállva végül egy rimaszombati lakásban szülte meg lányát. Ludovika, kit anyja, Ponti Lujza után, csak Lujzának hívtak, korán elvesztette édesapját. Viszont nem maradt soká csodálandó férfi nélkül, mert pár év múlva, 16 évesen hozzáment feleségül Blaha János karmesterhez. Bár nagyon fiatal volt még, mikor ezt a férfit szerette, és 19 éves korábban el is vesztette férjét, mégis az ő nevét viselve írta be magát a történelembe. A fiatal színésznő tehetségét mi sem bizonyította jobban, mint hogy fiatalkora ellenére Szigligeti Ede felkérte, hogy csatlakozzon a Nemzeti Színház gárdájához. Az új társulattal bemutatott első darabja óriási sikert aratott. A pesti színházi élet kedvencévé vált. A hazai sikert külföldi turnék követték, Párizsban és Bécsben is csodálták a színésznő tehetségét és báját. 1875-ben épült meg a mai Blaha Lujza téren a Népszínház, későbbi nevén Nemzeti Színház. A nemzet csalogánya lakása ablakából hőn szeretett színházára látott. A teret egyébként Blaha Lujza 70. születésnapja alkalmából 1920-ban nevezték el róla. . Szabadidejében pedig balatonfüredi házában pihent vagy épp "Olyan nincs" nevű vitorlásán ringatózott a Balatonon.
Manapság mennyivel nehezebb egy színésznőnek karriert csinálni...nevet csak kevesen szereznek, aki pedig híres lesz, inkább a szerelemi életével, mint sem alakításaival. Megbecsülni valakit, ritka dolog manapság, de nehéz is kivívni mások tiszteletét és elismerését. Nem csak a színpadon nehéz alakítani, hanem az életben is. Közönség nincs, ám az élet színjátékában a főszereplő te magad vagy. Játszd jól a szereped!
"Á, színjáték az egész! És színész benne minden férfi és nő: fellép és lelép."(Shakespeare)
Csepely Tímea