"Csak azt próbájuk bemutatni, hogy minek vannak kitéve az emberek." - mondta Dr. James Sargent, a Dartmouth Orvosi Egyetem gyermekgyógyász professzora. "A fiatalok pont akkor a leginkább sebezhetőek, amikor filmet néznek, ugyanis ekkor több millió olyan képet fogad be az agyuk, amelyeken dohányoznak."
Jóllehet a kutatók nem tudják alátámasztani a filmbeli cigarettázás és a fiatalkori dohányzás ok és okozati kapcsolatát, sok dohányellenes aktivista feltételezi, hogy a kettőnek igenis van köze egymáshoz. Valóban, a vizsgálat arra enged következtetni, hogy azok a gyerekek, akik olyan filmeket néznek, amikben a "főhős" dohányzik, sokkal inkább hajlamosak cigarettázni, akkor is, ha minden lehetséges faktort számításba veszünk.
Egy új tanulmányban, amelyet a Dartmouth csapata végzett, azt vizsgálták, hogy a megkérdezett 6500 10 és 14 év közötti serdülő közül hányan látták az 1998 és 2003 között készült dohányzós jelenetet tartalmazó filmeket. A kutatók számítása szerint a filmek 74 százalékában dohányoztak. Az eredmények extrapolálva azt kapták, hogy a tinédzserek ebben az időszakban összesen 13,9 milliárd képet láttak a dohányzásról, ami egy 10-14 éves gyerekre nézve fejenként 665 képet jelent.
Érdekes, hogy a PG-13-as besorolású filmekben (a 13 éven aluliaknak szülői felügyelettel ajánlott kategória) sokkal többször ábrázoltak dohányzást, mint az R besorolásúak, feltehetőleg pusztán azért, mert ezeket sokkal kevesebb gyerek látta.
Azok a filmek, amikben leginkább hangsúlyt kapott a dohányzás A viharzóna, A Gyűrűk Ura - melyben a dohányzás, mint rituálé szerepel -, a Vadiúj Vadnyugat és a Ryan közlegény megmentése volt.
Brad Pitt, aki 42-szer gyújtott rá filmjeiben, a fiatalok közt legnépszerűbb filmek legtöbbjében szerepelt. Nicholas Cage (37-szeres) és Gene Hackman (36-szoros rágyújtó) szintén jelentős mennyiségű cigarettát fogyasztott a vásznon. A kutatók megjegyezték, hogy számos színész döntött úgy, hogy filmjeiben nem fog dohányozni, például Ben Affleck (akit a való életben egyébként számtalanszor fotóztak le dohányzás közben) sohasem gyújtott rá egyik jelenetben sem.
A dohányellenes aktivisták rá akarják venni Hollywoodot, hogy csökkentse a filmbeli dohányzások számát és egyben szigorítani akarják a besorolási rendszert - az a film, amiben dohányoznak, tartozzon a legszigorúbb, R kategóriába.
Nem tisztázott, hogy a negatív hősök, a rossz fiúk - akik gyakran dohányoznak a filmvásznon - gyakorolják -e a legnagyobb hatást a fiatalokra, jóllehet Sargent szerint igen: "A gyerekek ugyanis a rossz fiúkat és nem a jó fiúkat utánozzák."
A jó hír, hogy a filmstúdiók végre figyelmet szentelnek annak a dohányzás problémájának. "Öt évvel ezelőtt ezt a témát egyáltalán nem tartották érdemesnek megvitatni. Most pedig a legmagasabb szinteken tárgyalnak róla. Úgy látom, eljutott Hollywoodba az üzenetünk és kezdik fontolóra venni." - mondta a szakember.
Az eredményt a Pediatrics májusi számában tették közzé.
Forrás: www.medipress.hu