A Colorado Állami Egyetem kutatócsoportja igazán érdekes eredményre jutott, amikor különböző bőrrendellenességeket vizsgált. A kutatás során 1200 pápua új-guineai bennszülött bőrét tanulmányozták és nem találtak sem pattanást, sem kiütést, sem mitesszert. Erre valószínűleg az a tudományos magyarázat, hogy a pórusok csak az arcon természetesen előforduló baktériumok közötti egyensúly esetén maradnak teljesen tiszták. A hibátlan bőrről az iparosodott világ embere csak álmodozhat. De a helyzet nem reménytelen - ezt támasztja alá a Henkel legújabb kutatása és termékfejlesztése.
A hibátlan, ragyogó bőrről a fiatalság és az egészség jut az ember eszébe. A stressz és a környezeti hatások miatt sajnos egyre gyakrabban jelentkeznek bőrrendellenességek, köztük pattanások. A probléma már nem csak a serdülőké, az emberek mintegy 85 százalékánál időről időre kicsi, piros csúnyaságok bújnak elő.
A Henkel kutatói és bőrápolási termékfejlesztői teljesen új módszert fejlesztettek ki a bőr tisztítására, kezelésére. Dr. Dirk Bockmühl mikrobiológus, a 15 fős kutatócsoport tagja szerint az ötletet egy, az élelmiszeriparban alkalmazott folyamat adta. A joghurtban található prebiotikus kultúrák védik a bélrendszert a nemkívánatos baktériumoktól és erősítik a test védekező rendszerét. Miért ne lenne ez igaz az arcbőrre is?
Lehet, hogy a szép bőr titka a joghurtmaszk? Sajnos ennyire azért nem volt könnyű dolguk a kutatóknak. A cél az volt, hogy szisztematikusan megsokszorozzák a bőrflóra egyensúlyának fenntartásában és a bőrhibák megelőzésében kulcsszerepet játszó mikroorganizmusokat, ugyanakkor csökkentsék a káros baktériumok számát. A kutatómunka kezdeti szakaszában a csapat először is mikroszkóp alatt vizsgálta az arcon található baktériumokat. Például a homlokbőr minden négyzetcentiméterén mikroorganizmusok tömege található, számuk tízezertől tízmillióig terjedhet. A kutatók azt tapasztalták, hogy a zsíros homlokbőr lakóinak 65 százaléka a propionibacterium acnes fajhoz tartozik. Ez a baktérium túl sok savat termel, ami fokozza a bőr szennyezettségét, és végső soron pattanások és mitesszerek kialakulásához vezet. Ezzel szemben a védő hatású staphylococcus epidermidis baktérium a mikroflórának csupán 30 százalékát alkotja.
A ginseng és az epica hatóanyagai érték el a leggyorsabban a kívánt hatást a bőrflóra egyensúlyának helyreállításában. A vizsgálatban résztvevő önkénteseknél már egy hét után jelentős javulás tapasztaltak. A "joghurtelven" alapuló új hatásmechanizmussal készülő, prebiotikus bőrápoló termékek használatával már egy hét után a vizsgálatban részt vevők 90 százalékánál jól kimutatható volt a propionibacterium acnes számának csökkenése, ráadásul a védő baktériumok száma 2,4-szeresére nőtt.