Próbára tesszük fantáziánkat, kreativitásunkat, lázasan járjuk a lakberendező boltokat, mindenféle szakfolyóiratot, könyveket böngészünk, tanácsadó véleményét kérjük ki, nem kevés energiát és időt fektetünk abba, hogy a lehető legjobb bútordarabokhoz és kiegészítőkhöz jussunk hozzá. De a siker elérése, hogy az eredmény végül ízlésünket és kényelmünket leginkább szolgálja, nem kevés fejtörést okoz.
1. rész: Milyen stílusban?
Saját stílusunk megtalálása izgalmas de nem kevés időt igénylő feladat. Fontos, hogy elsősorban azt gondoljuk végig, mit akarunk az adott helyiségből kihozni, mire akarjuk használni, milyen hatást szeretnénk elérni vele, mindezeket anyagi és egyéb lehetőségeink függvényében. Nem muszáj a legköltségesebb megoldásokat választanunk, vagy drága üzletekbe szaladgálnunk, néha elég egy-egy érdekes apróság, jól elhelyezett kiegészítő darab, vagy akár csak egy új szín használata a helységben, hogy a kívánt hatást elérjük. Érdemes ellátogatni bemutatótermekbe, kiállításokra, üzletekbe, különféle szaklapokat beszerezni, esetleg szakemberek tanácsait is kikérni, hogy ráérezhessünk arra, mi illik leginkább egyéniségünkhöz, életstílusunkhoz.
Alapvetően háromféle fő stílusirányzat közül választhatunk. Természetesen nem kell, sőt nem is tanácsos pontról pontra lemásolni egyiket sem. Inkább csak részleteket emeljünk ki belőle, melyeket aztán ízlésünknek megfelelően keverjünk, így összhangba hozhatjuk a különféle stílusirányzatok egy-egy elemét. Ellenkező esetben úgy járhatunk, hogy lakásunk inkább egy bemutatóteremre fog hasonlítani, mint egy élő otthonra. A stílusirányzatok hatásos kombinációjával azonban egy igazán eredeti és egyéni stílusú otthont alakíthatunk ki, mely leginkább szolgálja kényelmünket.
Hagyományos stílus"...hagyományos, természetes anyaghasználat, patinás bútorok, kandallók, réztárgyak, tölgyfa asztal, faragott székek, gyertyák, nyers, durva felületű fa, nyers gerendák, terrakotta, sűrűn díszített, antik szövet, hímzés, kézimunkák, régi bútordarabok, hintaszék, bőr, rusztikus szőnyegek..."
Kényelmes, meleg, nyugodt és romantikus hatás. A hagyományos stílus időtlen, így jól kombinálható modern darabokkal is.
Egészében jellemző a pasztell- és meleg színek használata, anyaghasználatában a természetesé a főszerep. A nappali központi eleme a kandalló, ha ebbe a stílusba vagyunk szerelmesek, mindenképpen érdemes beszerezni, csináltatni egyet, feltéve, hogy a térbeli és egyéb lehetőségek megengedik. A kandallóban pattogó tűz hangja, a sejtelmes fény és a fahasábok jellegzetes illata máris rusztikus hangulatot kelt. A padló burkolata általában meleg tónusú faparketta, vagy parafa, melyet színes, szőtt szőnyegek borítanak. Az ülőgarnitúra a berendezés többi részéhez színben harmonizáló, régies vonalvezetésű, kellemes burkolatú legyen, hímzett, szőtt díszpárnákkal borítva. Fontos és érdekes részletek lehetnek a régi keretes festmények a falon, a nemes anyagokból készült függönyök, az eredeti tölgyfa bútordarabok, mondjuk egy hintaszék, mely önmagában romantikus hangulatú. Ha a helyiség viszonylag kicsi, a zsúfoltság elkerülése érdekében használjunk világos színeket főleg a falakon és padlón.
A hagyományos hálószoba központi eleme a - lehetőségekhez képest - hatalmas és régies ágykeret, nem hátrány, ha emeletes, vagy akár baldachinos is. Ágynemű használatára az antik csipke, tűzött paplan, patchwork minta, hímzett vagy szőtt ágytakarók ajánlottak, melyeket akár - kézügyességünknek megfelelően - saját kezűleg is elkészíthetünk. Az ablakot antik csipkefüggöny, a padlót szőtt szőnyegek borítják.
A konyha legfontosabb része a tűzhely. Ha kedvünk van, akár régimódi kemencét is beépíthetünk, kedves és érdekes színfoltja lesz konyhánknak. A mosogató és az edényszárító is régies stílusú, utóbbit akár falra szerelt rekeszekkel, polcokkal is megoldhatjuk. Bátran mutassuk meg rusztikus edényeinket, főzőeszközeinket, mint például egy fonott kenyértartó kosár, különféle bögrék, kancsók, réz- és kerámiaedények, serpenyők, szűrők, vagy egy régi mérleg. Ezeket a tárgyakat falba vert kampókon, vagy hangsúlyos, szemmel látható helyen tarthatjuk. A tűzhely közelében fűszernövényekkel is díszíthetjük a falat. A konyhaasztal tölgyfából vagy fenyőből készüljön, melyet damasztterítő borít. Ha nincs régies bútorunk, asztalunk, különféle festési technikákkal rusztikussá varázsolhatjuk a meglévőket (ezekről bővebben a későbbi részekben lesz szó.). Itt is a hagyományos anyaghasználat dívik: a klasszikus fehérre meszelt fal, terrakotta padló, márvány vagy gránit pult mind-mind a régies hatást erősítik.
A fürdőszoba szép eleme lehet a cirádás lábakon álló, borítatlan, régi fürdőkád, melyet akár a helyiség közepére is állíthatunk, ha a hely megengedi. Persze választhatunk más megoldást is, lehet a fürdőkád beépített, fával burkolt, vagy antik réz, horganyzott acél is. A terrakotta padló itt is szép megoldás, a falakon a kerámiacsempe vagy a mozaikberakás egyaránt jól mutat.
Modern vagy minimalista stílus:
"...natúr színek, esetenként élénkebb kiegészítőkkel, modern képek, geometrikus formák, egyszerű vonalvezetés, tiszta, világos hatás.
Az előbbivel ellentétben itt letisztult, egyszerű formák, finom színek kerülnek előtérbe, melyek a rendre, nyugalomra törekvést hangsúlyozzák. Fontos a tér, a bútorokat levegősen helyezik el, előtérbe kerül a fa, fűzvessző, tengerifű és natúr színű kárpit. Díszítésre szőnyegeket, élénk színű párnákat használjunk.
A nappaliban itt is építhetünk kandallót, mely azonban szögletes és egyszerű kivitelezésű legyen. A hangsúly a kiegyensúlyozottságé. A padló lehet fa, kő, vagy festett betonaljzat, ez utóbbi egyszerűsége miatt közkedvelt, és jó hátteret ad a merész, geometriai szőnyegeknek. A lágyabb hatású és természetes szálú anyagok, mint a szizál, tengerifű és kókuszrost, natúr színeikkel kellemesen kiegészíthetik a semleges berendezést és falakat. Szép részlet a gyapjúszőnyeg, mely meleget és nyugalmat sugároz. A világítás kiemelkedő fontosságú. Az ablakokat akár függöny nélkül is hagyhatjuk, sötétítőnek egyszerű redőnyöket, rolettákat, spalettákat használjunk.
A hálószoba légköre legyen nyugodt és kényelmes. A hagyományostól eltérően - ahol az ágyat minél magasabbra építették, hogy ne zavarjon a földhöz közeli légáramlat - itt az alacsony, egyszerű stílusú ágy hódít, ropogós vászonlepedővel, puha bársonypárnákkal, gyapjútakarókkal borítva. A falakat néhány modern kép díszíti, a színek visszafogottak. Jó választás burkolóként a minőségi padlószőnyeg.
A modern konyha már nemcsak a háziasszony birodalma, fontos helyszín családi, sőt baráti összejövetelek szervezésekor is. Ezért berendezésének, kialakításának, hangulatának alkalmazkodnia kell ehhez az új szerepkörhöz. A letisztult, egyszerű vonalak a főszereplők itt is, lehetőleg tiszta, világos színekkel, modern felszerelési eszközökkel. Fontosak a nagy munkafelületek, pultok, a nagy tárolóképességű bútorok, melyekben minden fontos használati tárgy, konyhai eszköz kényelmesen elfér. Szép megoldás az amerikai konyha, ahol a konyhai teret az ebédlőtől, vagy nappalitól egy diszkrét pult választja el, így a háziasszony nincs kirekesztve a társalgásból.
A fürdőszoba egyszerre legyen tiszta és funkcionális, valamint meleg és hívogató. A geometrikus formák, hűvös, fényes felületek, és a töretlen vonalvezetés a jelszavai a minimalista irányzatnak. Népszerűek az egyszerű keverőcsap-telepekkel felszerelt kerámia, üveg vagy alumíniummosdók, krómozott kiegészítők, és üvegtárgyak- polcok, mind a világosság érzetét keltik. Kis fürdőszobát optikailag nagyobbá tehetünk világos színekkel, egyszerű vonalvezetéssel, üveg-kiegészítőkkel, melyek visszaverik a fényt.
Népies stílusA világ népei által használt színek, formák és eszközök érdekes ötleteket adhatnak otthonunk berendezésekor. Itt tényleg csak a fantáziánk, és az egyes népművészetek iránti vonzalmunk szab határt a megvalósításnak. Egy-egy nép lakberendezési jellegzetességeit akár teljes mértékben át is vehetjük, kialakíthatunk tipikus viktoriánus nappalit, keleties hálót, görög konyhát, de vigyázzunk, hogy lakásunk adottságai, helyzete, építészeti sajátosságai megfelelő hátteret biztosítsanak ehhez, különben furcsa hatást kelthetünk. Nagy belmagasságú helyiségekben például nyomasztó hatást kelthet, ha azt alacsony, keleti stílusú bútorokkal rendezzük be, mely még inkább kihangsúlyozza a magas falakat. Ugyanakkor egy tipikus viktoriánus fogadószobának magasabb a mennyezete, mint egy mai modern lakásnak, így azt csak tiszteltet parancsoló, magas bútorokkal célszerű berendezni, melyek azonban igen rosszul néznek ki alacsony mennyezet alatt. Figyeljünk tehát fokozottan az arányokra, és a helység adottságaira.
Népies hatást egy-egy jól megválasztott részlettel, kiegészítővel is elérhetünk. Egy-egy tipikus cserépedény, jellegzetesen hímzett párna, vagy szőnyegdarab, egy-egy festmény, szobor különleges színt vihet otthonunkba. A keleties bőséget színes, gazdagon díszített szőnyegekkel, kárpitokkal, aranykeretes tükrökkel, tálakkal hangsúlyozhatjuk, az afrikai hatást a meleg földszínekkel, törzsi mintájú edényekkel, kézzel faragott szobrokkal érhetjük el, és így tovább, a skála végtelen és kedvünkre variálható.
Mixeljünk!
Személyessé, egyedivé és határozott megjelenésűvé varázsolja a szobát a stílusok megfelelő ötvözete. Az irányzatok között megtalálva az egyensúlyt, olyan hatást érhetünk el, mely csakis a mi otthonunk sajátossága lesz, és amelynek mindenki csodájára jár. Az arányokra és adottságokra azonban itt is figyelni kell: furcsán hat egy ultramodern lakás kizárólag antik bútorokkal berendezve, de az sem túl jó megoldás, ha egy hagyományos parasztházat high-tech konyhával szerelünk fel. A hangsúly tehát az egyensúlyé.
Lássunk néhány példát:
- A modern lakás egyszerű vonalvezetését feldobhatja a fal egy részének hagyományos faburkolása
- A semleges színek jó hátteret adhatnak az élénk népies textíliáknak, keleti szőnyegeknek.
- A hagyományos kanapékat bevonhatjuk modernebb kárpitanyagokkal damaszt vagy brokát helyett.
- A modern konyha ridegségét feloldhatja egy-egy régi bútordarab, kép vagy egy szép rézedény a falon.
- Egy hagyományos konyhába viszont változatosságot visznek a fényes króm- vagy alumíniumfelületek.
Saját stílusunk megtalálása csupán első lépés új otthonunk berendezéséhez, vagy a meglévő átalakításához. A továbbiakban a konkrét tervezésről, ezen belül is elsőként egy kis színtanodával folytatjuk.
Forrai Mária