A biokémiai egyensúly felborulásának, a korai berögződéseknek, a traumáknak vagy ezek együttesének hatására az idegrendszer szálai összekuszálódnak, ezért reagálunk még a meglehetősen ártalmatlan ingerekre is úgy, mintha komoly fenyegetést jelentenének. A normál stresszhelyzeteket, például munkahelyi nyomás, pénzügyi nehézségek, házastársi vitákat, is úgy éljük meg, mintha katasztrofális problémák volnának.
Ha valaki szorong, akkor agy a katasztrófa előszeleként értelmezi a kismértékű stresszel járó helyzeteket is. A krónikus szorongás ismertetőjele a szimpatikus idegrendszer túlműködése, amely ingerlékenységhez, kimerültséghez és krónikus félelmekhez vezet.
Azonban mindannyian rendelkezünk azzal a velünk született védekező mechanizmussal, mely megóv bennünket az eltúlzott harc, a menekülés kóros veszélyeitől. Amikor leülünk és lecsillapítjuk elménket, a testünk sebességet vált, a szimpatikus idegrendszer elcsendesül. Az önmegnyugtatás lényege, hogy a szívverés és a légzés lelassul, a vérnyomás csökken, az izmok elernyednek.
A relaxáció és a meditáció lehetőséget ad arra, hogy megleljük belső nyugalmunkat. Íme egy egyszerű relexálós-meditáló gyakorlat:
- Keressünk egy csendes és kényelmes helyet, ahol nem zavar senki.
- Helyezkedjünk el kényelmesen egy széken, a lábunkat keresztbe is tehetjük. Csukjuk be a szemünket.
- Összpontosítsunk a légzésre, figyeljünk a be- és kilégzésekre. Ne befolyásoljuk a lélegzetvételt. A légzés lassulni és mélyülni kezd.
- Válasszunk egy szót vagy kifejezést, amely valamiféle jelentéssel bír számunkra (pl. jobban leszek). Mondogassuk magunkban az első szót a belégzés, a másodikat a kilégzés során. Ismételjük ezt néhány percen keresztül. Ha gondolataink elkalandoznának, tereljük vissza a figyelmünket az első szóra belégzéskor, a másodikra pedig kilégzéskor.
- Miközben a légzésre és a választott szóra vagy kifejezésre koncentrálunk, ne törődjünk azzal, hogy jól csináljuk-e. A cél az, hogy csináljuk! NE kalandozzunk el, összpontosítsunk a légzésre és a választott kifejezésre.
- A meditáció vége felé is változatlanul ügyeljünk a légzésre. Irányítsuk figyelmünket fokozatosan a környezetre, nyissuk ki a szemünket, nyújtózkodjunk egyet.
- Meditáljunk naponta legalább egyszer 15-20 percen át. Próbáljunk meg mindennap ugyanabban az időpontban meditálni.
Az is megeshet, hogy nem tudunk egyedül lenni, meditálni, mert a feladatok ostromolnak. Az is sokat számít, ha a munkahelyünkön kinyitjuk az ablakot, s tízszer mélyet lélegzünk a friss levegőből. A zene is sokat segít, ha otthon vagyunk, tegyünk be valamilyen nyugtató zenét, vagy hallgassuk meg kedvenc számunkat. Nekem a vezetés a legjobb nyugtatószerem, pláne, ha még a nap is süt...
P.E.