Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Döbbenetes: a 20. század legnagyobb hazugságai?

Valóban megbukott Einstein az iskolában? Tényleg nem járt ember a Holdon? Valóban csak tíz százalékát használjuk ki agyunk kapacitásának? - csak néhány ún. városi legenda vagy legendás tévhit, amely belengi beszélgetéseinket, unalmas estéiket. Most fényt derítünk rájuk: vajon igazak-e?

Nemrég ugyanis egy nagyon érdekes és izgalmas könyv került a kezembe. Dr. Karl Kruszelnicki összeállítása, a Legendás tévhitek azokat a történeteket járja körbe, amelyek néha egy-egy kínos hallgatásba fulladt baráti vacsorát megmentenek. De vajon mennyi igaz belőlük? - erre a kérdésre adott válaszokból szemezgettünk.

A Nobel-díjas fizikus, a relativitáselmélet megalkotója, Albert Einstein körül több legenda is kering. A legtöbbet emlegetett, és legironikusabb az, amely szerint a kis Albertet tizenkét éves korában megbuktatták matematikából. A történet valójában nem igaz, a lassan majdnem egy évszázados félreértést az okozta, hogy időközben megváltoztak a tanulmányi minősítéshez használt érdemjegyek, az egyes lett a legjobb. Később azonban a tudós valóban elhasalt egy vizsgán: Svájc egyik műszaki egyetemére felvételizett, ahol a bölcsészettudományi teszten megbukott. Ezen nem is csodálkozunk, nem az ő asztala volt.

A második nagy kérdés az, hogy valóban járt-e ember a Holdon. Lehet, hogy az első percben rávágnánk, hogy persze, hiszen fényképek is készültek az ünnepélyes pillanatról, de ne legyünk ennyire biztosak benne: az amerikaiak húsz százaléka szerint emberi láb még nem érintette a kráteres égitest talaját.

Hogy miért is gondolják ezt? Már több kutató és dokumentumfilm-készítő sorra vette az esetleges bizonyítékokat az "évszázad hazugsága" ellen: az egyik legfontosabb az, mely szerint a Holdon készült fényképeken lévő árnyékok két fényforrásra utalnak, márpedig a Holdat csak egy forrás, a Nap világítja meg. A másik, hogy a földbe szúrt amerikai zászló lobogni látszik a fotókon, pedig a Holdnak nincs légköre, tehát szél sincs. Hogy ki mond igazat: a NASA vagy a szkeptikusok - nem tudjuk. De talán hamarosan erre is fény derül.

És végül lássunk egy igazán fontos, az egészségünkre és életünkre közvetlen hatással levő kérdést: valóban kevesebb nikotin jut be a szervezetünkbe az alacsonyabb nikotintartalmú cigarettából? A válasz igen, bár ez közel sem jelent jót a szervezetünknek. Mert ugyan a reklámok azt sugallják, hogy ezzel jobban járunk, mintha a legsötétebb csomagolású cigit vennénk meg, valójában lehet, hogy így csak még nagyobb rosszat teszünk magunk ellen.

Hogy miért? Mert a nikotinszükséglet kielégítése érdekében a dohányos több cigarettát szív el (hiszen közben azzal is nyugtatja magát, hogy "ez csak light"), ezzel több füstöt inhalál be: több szén-monoxid, ciánhidogén stb. kerül be a szervezetébe. A magas nikotintartalmú cigaretták esetében azonban kevesebb kielégíti a nikotinszükségletet, így kevesebb füstöt és egyéb káros anyagot juttatunk be a testünkbe.

Meglepőek a válaszok, ugye? Lehet, hogy érdemes lenne a többi városi legenda igazságtartalmát is megvizsgálni? Például valóban van igazságszérum? Valóban tisztább a vécéülőke, mint az íróasztal? Tényleg pörsenést okoz a csokoládé? Ön mit gondol?

Szabó Fruzsina


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.