Egy tavaly októberben publikált tanulmány szerint, melyet a Breast Cancer Research and Treatment (BCRT) tett közzé, a kemoterápia megváltoztatja az agyi tevékenységet.
A kemoterápián átesettek beszámoltak már arról korábban is, hogy memória teszteken gyengébben teljesítenek, de nem tudják, ennek mi állhat a hátterében. A jelenséget "kemoagynak" is szoktak nevezni.
A BCRT 21 olyan hölgyeket vizsgált rövid távú memória tesztetekkel, akik mellrákosak voltak; közülük 16-an korábban átestek már kemoterápás kezelésen. A vizsgálat során megfigyelték agytevékenységüket, és azt állapították meg, hogy az elülső kéregállomány, amely a memóriáért felelős, a kemoterápián átesett hölgyek esetében nem a megszokott módon működött. Ennek a területnek sokkal keményebben kellett dolgoznia, hogy vissza tudjon emlékezni a teszt információira.
A Kaliforniai Egyetem kutatásvezetője, Daniel Silverman szerint a kemoterápát többségében akkor kezdték el alkalmazni a betegeknél, amikor a daganat továbbterjedt a test más részeire is, manapság azonban egyre inkább elterjedt ez a módszer, pont annak érdekében, hogy a sebészeti beavatkozások kockázatát csökkenthessék. Kétségtelen, hogy ez az eljárás megmentheti a betegek életét, ám sajnos vannak nem kívánt mellékhatásai.
Patricia Ganz, specialista szerint ettől függetlenül a betegeknek nem kell tartaniuk a kemoterápától, hisz ezeket az agyi tüneteket nem mindenki produkálja. Emellett ne felejtsük el, hogy a vizsgálat nagyon kevés számú mintával dolgozott, így nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a kemoterápia felejtést okoz. A daganatos betegségekben szenvedők ugyanis gyakran esnek depresszióba,aminek viszont közismert tünete lehet a felejtés.
Mégis: korábbi tanulmányok beszámolói szerint a kemoterápán átesett mellrákosok 25-82%-a tapasztalja magán a "kemoagy" tüneteit.
Silverman azt is elmondta,hogy azért vizsgálnak mellrákos hölgyeket, mert az ő túlélési esélyük nagyobb a kemoterápia után, ám ezeket a tüneteket más daganatban szenvedők is tapasztalhatják magukon.
B.B.