Ha étkezések után égő fájdalmat tapasztalunk a mellkasunk alsó részén, nem a szívünk, hanem a gyomrunk háza táján kell alaposan körülnéznünk. Könnyen lehet ugyanis, hogy a testünk két tájékát összekötő nyelőcsőben egy adag sav randalírozik.
Az emésztéshez a gyomrunknak szüksége van savra. Gyomorégést akkor tapasztalunk, ha a sav elvándorolván eredeti helyéről a nyelőcsövünkbe kerül. Mivel az ételt a szánkból a gyomrunkba szállító csatornát nem béleli olyan védő réteg, mint a gyomrunkat, a sav következtében begyulladhat. Ez eredményez égő érzést a mellkas alsó részén, valamint olykor a hát környékén is.
Ahhoz, hogy a sav kikerülhessen a gyomorból, át kell kelnie egy kisebb akadályon: a nyelőcső alján ugyanis található egy záróizom, mely ha normálisan funkcionál, nem engedi ki a savat eredeti rendeltetési helyéről. A gyomorégés tehát arra enged következtetni, hogy a nyelőcső és gyomor közt található "gát" nem működik rendesen.
A nyelőcsőbe került sav gyulladást okozhat, melynek következtében a cső összeszűkül és kisebesedik. Ez megnehezítheti a nyelést, különösen darabos élelmiszerek fogyasztásakor.
Bár az orvostudomány mostani állása alapján nem érthető még száz százalékosan, hogy mi okozza az izom elgyengülését, valószínű, hogy a dohányázás, a terhesség, a lefekvés előtti bőséges étkezések, a túlsúly, a túl szoros ruházat valamint a sok hajolgatás mind ernyesztőleg hatnak a sav gátra.
Sokaknál hiatus hernia idézi elő a kellemetlen állapotot. Hiatus hernia fennállásakor a rekeszizom gyengesége miatt a gyomor egy része a mellkasba türemkedik. Gyakori mellkasi fájdalom esetén érdemes röntgent csináltatni az ominózus testrészről, mely azonnal kimutatja, ha valóban ez a jelenség okozza az emésztéssel járó bántalmakat.
A tünetek enyhítésére alkalmasak az antacidok, melyek egy réteget képeznek a gyomor tartalmának tetején, így gátolva, hogy bármi is a nyelőcsőbe kerülhessen. A gyomor savtermelését csökkentő gyógyszerek is jótékony hatásúak, mivel időt hagynak a gyulladt nyelőcsőnek a gyógyulásra.
Ha a gyógyszeres kezelés nem válik be, könnyen lehet, hogy a hiatus hernia műtésére van szükség. A beavatkozás lényege, hogy a mellkasba türemkedő gyomorrészt visszaszorítják a rekeszizom alá.
A gyomorégés az emberek mintegy 40 százalékánál feltűnik időről-időre. Egy viszonylag gyakori, és gyakoriságából eredően mondhatni "normális" jelenségről van tehát szó, ami csak kimondottan súlyos esetekben szorul komolyabb beavatkozásra. A legtöbb embernél azonban elegendő a fent említett gyógyszer típusok alkalmazása.
BB