Európában több ezer szakorvos illetve asszisztens alkalmazza önmagában, vagy az orvostudomány, a modern gyógyászat kiegészítő eszközeként. Szelíden gyógyít, egy rendszer, mely az egészség fenntartására, a testi-lelki harmónia megteremtésére és a betegségek meggyógyítására egyaránt figyelmet fordít.
Az ajurvéde (ajus-élet, veda- tudás, tudomány) szerint születésünktől fogva három alaptípus valamelyikébe tartozunk. Egy-egy elem a világegyetemet alkotó négy elem (tűz, víz, levegő, föld) keverékéből áll össze. A három dosa (hatóerő) szabályozza az emberi szervezet felépítését, működését, beleértve az elme működését is.
1. Váta dosa: éterből és a levegőből származtatható. Uralja a testen belüli összes mozgást, az elme és az idegrendszer működését. Ha kibillen az egyensúlyból, problémák merülmek fel: alvászavar, félelmek, görcsök, aggódás, székrekedés...stb. A váta dosa hatására működik a vér- és nyirokkeringés, a menstruáció, ürítési folyamatok...stb.
2. Pitta dosa: a tűzből és vízből áll össze. Szabályozza a test hőmérsékletét, a hormonrendszert és a metabolizmust. Állapotától függ az emésztés, érzékszervek működése, megkülönböztetés képessége. Ha felborul az egyensúly problémák adódnak, mint hasmenés, fekélyes elváltozások, dühkitörés, bőrkiütések, gyulladásos folyamatok...stb.
3. Kapha dosa: Tűzből és vízből keletkező. Az emberi szervezet kötőanyaga. Hatóereje összetartja az emberi szervezetet, a test struktúráját, ellenálló képességét. Energiával látja el a szívet és a tüdőt, "olajozza" a testünket kívül-belül. Olyan érzelmeket szabályoz, mint hűség, odaadás, megbocsátás...stb. Ha felborul a rend, letargiát, elhízást, allergiát okozhat.
Az ajurvéda egyben egy filozófiai rendszer is, mely nem csak a tünetegyüttest kezeli, hanem lelkünket is. Hiszen minden betegség forrása, lelkünk, szellemünk negatív elmozdulása. Az ajurvéda szerint az emberi élet négy fő részből áll: a szellem, a tudat, az érzékszervek és maga a test. Ennek megfelelően, a modern nyugati orvoslással ellentétben nem csak a testet gyógyítja, kezeli, hanem az élet többi alkotóelemét is. Vallja, hogy a szellem eredendően tiszta és semmilyen rossz, negatív cselekedetben nem vállal szerepet.
Ajurvéda szerepe a gyógyításban
Ez az ősi tudomány (ajus-élet, veda- tudás, tudomány) nem csupán a gyógyítás, de az egészségmegőrzés, megelőzés területén is komoly szerepet vállal. Az élet tudománya. Műtéti módszerek, gyógyhatású készítmények, megelőzési praktikák, gyógyszerek nagyon széles skáláját sorakoztatja fel. A diagnosztikában, megelőzésben és gyógyászatban is jól kiegészíti a nyugati orvoslást.
Az Ajurvédában rendkívül fontos az egyén alkatának meghatározása, mely egyaránt magában foglalja a test és elme működését. Az alkat a dosak keveredésének függvénye, melyben szerepet játszanak az öröklött tényezők. Szerintük, ha bármilyen eltérés mutatkozik a születéssel hozott dosa-kombinációban, az betegséghez vezet.
Végezetül elmondható tehát, hogy az ajurvéda ősi eredete ellenére, sokkal átfogóbban vizsgálja az egyént, mint a modern nyugati orvostudomány. Nem csupán a betegségmegelőzésben, vagy a betegségek kezelésében segít, hanem harmóniát, életet teremt. A teljes emberi életre: testi és lelki problémákra egyaránt megoldást nyújthat.