Most pedig már a Békaperspektíva projektben is, amely a megrendelő igényeire szabott interaktív érzékenyítő műsor. Lényege, hogy Péter, a vak stand up előadó és látó társa, Feiszt Viktor közös gondolkodásra, és játékra hívja a résztvevőket. Az érzékenyítés-motiváció-csapatépítés tengely mentén egyetlen dolog biztos: komoly témák kerülnek terítékre, szigorúan humorban feloldva.
Amellett, hogy egy vállalat levonhatja a rehabilitációs adójából, ha foglalkoztat megváltozott munkaképességű dolgozót, a számokkal nem mérhető pozitívumok sem elhanyagolhatók. A megváltozott munkaképességű emberek élen járnak a ledolgozott napok számát illetően. Alapos felkészítés és betanítás után a termelékenységük ugyanakkora, mint a többi munkatársé. Mivel örömöt és kihívást jelent számukra a munka, sok esetben szívesebben, figyelmesebben, gondosabban végzik azt. Jóval nehezebben találnak munkahelyet, így, ha képességeiknek megfelelő munkát kapnak, erősen elköteleződnek, lojálisak lesznek a céghez, így csökken a fluktuáció. Szigorúan betartják a munkahelyi és védelmi előírásokat, monotóniatűrésük nagyobb, kevesebb munkahelyi balesetet okoznak.
Szánalom helyett empátia, előítélet helyett megismerés, az „ufónak tekintés” helyett hétköznapi viselkedésformák, a mégoly jó szándékú, de túlzó gesztusok helyett pedig természetes odafigyelés – ezek a kulcsfogalmak ahhoz, hogy rászoruló emberek is teljes értékű munkatársnak, hasznos- és nem csak megtűrt személynek érezhessék magukat. A megváltozott munkaképességű emberek alkalmazásával természetesen a munkahelyen változások mennek végbe, az ott dolgozók új problémamegoldó készségeket sajátíthatnak el vállalaton belül.
A sérült munkavállaló jelenléte növeli a többi dolgozó toleranciáját, befogadása közösségépítő és növeli a csapatszellemet, a munkatársak cég iránti elköteleződését. Megváltozik a gondolkodásmódjuk, másképp néznek magukra és a munkájukra is, ezt az új szemléletmódot pedig továbbadhatják környezetüknek is – mondja Feiszt Viktor, a Békaperspektíva projekt egyik alapítótagja. Vállalkozásuk célja, hogy minél több embernek segítsenek munkába állni, és erősítsék a társadalmi elfogadást. Mindezt pedig a humor és különböző szemléltető eszközök segítségével teszik.
És még le is lehet írni adóban
Annak ellenére, hogy egyre több cég nyújt lehetőséget sérült emberek számára, a többség még mindig nem foglalkoztat megváltozott munkaképességűeket. Pedig alkalmazásuknak anyagi és monetárisan nem mérhető, de kifizetődő (pl. márkaérték növekedése, fluktuáció csökkenése) előnyei is vannak.
A rehabilitációs hozzájárulást minden olyan cég köteles befizetni, ahol a munkavállalók száma meghaladja a 25-öt, de a megváltozott munkaképességűek aránya nem éri el a létszám 5 %-át. A cég által befizetendő összeg a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló minimálbérének kilencszerese/fő/év. Ez azt jelenti, hogy - ha a 2020-as minimálbérrel számolunk - ez az összeg 1 449 000 Ft/fő/év. A teljes összeget a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám és a rehabilitációs hozzájárulás szorzata adja. A munkaadó maga állapítja meg, vallja és fizeti be az állami adóhatóságnak. Megváltozott munkaképességű emberek alkalmazásával a hozzájárulás mértéke csökkenthető vagy teljes egészében elkerülhető.
Ezen kívül a szociális hozzájárulásból is kedvezményt igényelhetnek a cégek, amik olyan munkavállalót alkalmaznak, akinek maximum 60%-os az egészségi állapota (vagy rokkantsági rehab ellátásban részesül). Valamint, ha a vállalat érvényesíti ezt a 17,5%-os mértékű adókedvezményt, akkor a szakképzési hozzájárulást sem kell megfizetnie.
(Forrás: békaperspektíva.eu)
A toleranciával kapcsolatos kérdések kerültek a megálló fókuszába. A VIVA műsorának forgatásakor Iszak Eszti és Miskovits Marci egy vakvezető kutyákat képző kutyaiskolába is ellátogatott, valamint mikrofonvégre kapták Illés Fanni paralimpikont, akiről kiderült, hogy jó barátságot ápol Verrasztó Evelyn Európa-bajnok olimpikon úszónővel.