Egyre több gyermek és felnőtt szenved időről-időre felbukkanó, hosszabb-rövidebb ideig elhúzódó, esetleg állandósuló ekcémával. Okai és típusai sajnos sokfélék lehetnek, s mindegyikre más és más lehet a megoldás. Amellett azonban, hogy az ekcémát kiváltó okokat próbáljuk megszüntetni, van néhány olyan hasznos módszer, életmódbeli változtatás, mely enyhítheti a tüneteket.
1.) Ha ez ekcéma intenzív viszketést okoz erős, langyos zuhanyt 5-10 percen át az érintett területre irányítva, enyhíthetjük a tünetet. Hasonló enyhítő hatású ha jégkockákat egy tiszta kendőbe tekerünk és rászorítjuk a viszkető bőrfelületre, mentolos, vagy kámforos lemosószerrel kenjük be. (De vigyázat, egyes atszmás betegeknél a mentol fulladási, köhögési rohamot válthat ki!)
2.) A normál, vagy zsíros bőrűek az ekcéma által okozott viszketést cink tartalmú hintőporokkal is enyhíthetik, mely ráadásul segít leszárítani a kiütéseket. Alapvetően száraz bőrűeknek ez viszont nem ajánlott.
3.) Az ekcémás bőrnek fokozott hidratálásra van szüksége. Lehetőleg illatmentes, vagy kevéssé illatosított testápolókat krémeket használjanak, ahányszor csak jólesik, de legalább naponta egyszer. Különösen ajánlottak a tejsav alapú készítmények. Érdemes folyamatosan hidratálni a bőrt ezekkel a készítményekkel, akkor is, ha éppen nincs ekcémás kiütés, éppen azért, hogy megelőzzük a megjelenésüket, amennyire csak lehet.
4.) Igen hatásosnak tartják a francia dermatológusok a zablisztből kolloidállt fürdőszereket. Langyos vízbe tegyünk belőle, s mintegy 15 percig fürdessük benne az érintett testrész, vagy üljünk bele. Nem csupán enyhíti a viszketést, hanem elősegíti az elhalt bőr felszín leválását. Ugyanakkor az ekcémában szenvedőknek nem tanácsos hosszan a vízben tartózkodniuk, mert a beteg bőrfelület felázik, sérülékennyé válik, s növekszik a felülfertőződés veszélye.
5.) Takarjuk be, védjük az ekcémás bőr felületet kezelés után. A hidratáló krémek felszívódását általában elősegíti, különösen ha erősen kiszáradt bőrről van szó, ha a bekenés után vékony nylon fóliával betakarjuk. Rajta hagyhatjuk pár órát, de akár egész éjszaka is.
6.) Természetesen az ekcémás bőrt nem szabad vakarni, az elszáradó, elhaló bőrfelületet hagyni kell magától leesni. De azért a biztonság kedvéért jobb, ha körmünket rövidre vágjuk, nehogy belekapjunk az ekcémás felületbe, sérülést okozva, s növelve a felülfertőződés veszélyét.
7.) Kerüljük el, ha lehet, a hirtelen hőmérsékletváltozásokat. Különösen télen, ha a meleg lakásból kimegyünk a hidegre, óvjuk kesztyűvel a kezünket, az arcon, nyakon lévő ekcémást foltokat pedig feltétlenül kenjük be hidratáló krémmel. Meneküljünk a nagyon száraz és a nagyon meleg helyiségekből: amellett, hogy szárítja a bőrt, megemeli a szervezet hisztamin szintjét, mely fokozza a viszketést.
8.) Gondosan válasszuk meg, hogy milyen szappant, tusfürdőt használunk. Kerüljük a parfümös, illatosított szappanokat, s részesítsük előnyben az antibakteriális hatású, semleges pH értékű fürdőszereket. Akinek a fejbőrén van ekcémája, vásároljon a gyógyszertárban kátrányalapú hajmosószert.
9.) Az ekcémás testrészen ne viseljünk semmilyen műszál tartalmú ruhaneműt, pamut, vagy tisztaselyem anyagúak az ajánlottak. S aki bármelyik testrészén - nem csupán a kezén - ekcémás, takarításhoz, mosogatáshoz feltétlenül viseljen hosszúszárú gumikesztyűt.
10.) Fordítsunk kiemelt figyelmet a mosásnál az öblítőszer használatára, méghozzá a "sensitive" jelzésüket válasszuk.
11.) Óvatosan a nikkellel! A nikkel tartalmú divatékszerek ekcémát okozhatnak. Lehetőleg ezüst, vagy arany ékszereket viseljen, aki ekcémára hajlamos.
12.) Akinek az arcán jelennek meg időről-időre ekcémás kiütések, bizony jobba, ha kerüli sminkelést. Akinek a keze ekcémás, az pedig sajnos inkább mellőzze az akryll tartalmú körömlakkok használatát.
13.) A stressz is provokálhatja az ekcéma megjelenését. Az antistressz tabletták helyett próbáljuk átszervezni munkánkat, életvitelünket, hogy többet pihenhessünk, mert nem is az ekcéma a legrosszabb, amit a stressz okozhat.