Természetesen nem, de a napjainkban még gyógyíthatatlan csontritkulás (oszteoporózis) súlyosbodása helyes életmóddal megállítható, és szövődményei elkerülhetők. Mindemellett természetesen szükséges a megfelelő gyógyszeres kezelés, a hormon-, vitamin- és nyomelem pótlás is.
Mit tehetünk tehát mi magunk, hogy a folyamatot késleltessük?
- Minél kevesebbet tartózkodjunk szennyezett levegőjű helyeken! Az egészségtelen levegőben lévő mérgező nehézfémek (higany, ólom, kadrium) kiszorítják a levegőből a hasznos ásványi anyagokat. Talán nem véletlen, hogy hétvégente ösztönösen menekülünk a vízpartokra, hegyekbe, vagy a városon kívüli telkekre...
- Ne dohányozzon, hiszen ez a káros szenvedély - ösztrogén agyagcsere zavart okoz, hasonlóan a szénmonoxiddal "dúsított" levegőhöz.
- Mértékletesen fogyasszon alkoholt! A napi 1-2 dl bor, vagy 1-2 pohár sör ugyan nem káros, ám a tömény szesz irritálja a bélcsatornát, és rontja a felszívódást.
- Rendszeresen mozogjon! Arra azonban figyeljen, hogy olyan tevékenységeket válasszon, melyek nem terheli túl a szervezetét. A változó korban a kertészkedés, gyaloglás, az úszás, és a kerékpározás (20-30 perc) ajánlott. Az aerobik túlzottan igénybe veszi a szívet és a csontrendszert, és a testépítő gyakorlatok többsége is veszélyes.
- Ügyeljen a testsúlyára! A túlsúlyos emberek sérülékenyebbek, csigolyáik könnyebben összeroppannak a nehéz súly alatt. Fogyasszon sok tejet, tejterméket, ezek kiváló kálcium, - és fehérjeforrások. Pótolja megfelelő vitamin,- és nyomelem kiegészítőkkel a szervezetét!
- Rendezze át a környezetét! Előzze meg a csonttörő baleseteket, tegye biztonságossá otthonát! Például tegyen a fürdőszobába csúszásgátló szőnyeget, szereljen fel kapaszkodót a fürdőkádhoz, használjon gumitalpú papucsot, távolítsa el a felesleges küszöböket. Állítólag még a nagytestű kutyák sétáltatásakor is vigyázni kell, mert egy erős, hirtelen mozdulattal könnyen elveszítjük az egyensúlyunkat, megránthatjuk a gerincünket, vagy éppen orra bukhatunk...
Az "apró" életmód trükkökön kívül természetesen nagyon fontos a csontok tömegének folyamatos növelése gyógyszerekkel: biofoszfát, flavonoidok, és a kalcitonin tartalmúakkal.
Az említett gyógyszerek csak szakorvosi javaslatra és rendszeres szakorvosi felügyelet mellett alkalmazhatók!