Az eredmények már láthatók:
1. Nőtt a háziorvosok bevétele. A vizitdíj a szolgáltatóknál marad, aminek eredményeképpen a háziorvosok átlagosan havi 180 ezer forint többletbevételhez jutnak.
2. A felmérések szerint csökkent a hálapénz az ellátás egyes területein. Egyre kevesebben érzik úgy, hogy a vizitdíj mellett hálapénzt is kellene adniuk. Bár a vizitdíj önmagában nem szünteti meg teljesen a hálapénzfizetést, de jelentős lépés annak visszaszorításában.
3. Kevesebb lett a felesleges orvos-beteg találkozó. A vizitdíj arra ösztönöz, hogy ésszerűbben vegyük igénybe az egészségügyi rendszert. Ennek eredményeképpen
csökkent az indokolatlan orvos-beteg találkozások száma, több figyelmet és gyorsabb ellátást kaptak a valóban rászorulók.
4. Egy friss felmérés azt is kimutatta, hogy a vizitdíj szemléletváltást hozott. A betegek egyre inkább érzik: az egészségügyi ellátás egy szolgáltatás, amelynek során joguk van elvárni a megfelelő minőséget.
5. Végül, a vizitdíj és a napidíj nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a társadalombiztosítás idén már nem veszteséges, hiszen az ellátórendszer ésszerűbb igénybevétele több tízmilliárd forintos felesleges kiadást takarított meg. Ennek a megtakarításnak köszönhető, hogy decembertől jelentős mértékben javítható a kórházi étkezés színvonala.
Az európai országok kétharmadában eddig is volt vizitdíj, Csehországban most vezetik be. Azokban az országokban is van vizitdíj, ahol több biztosító működik, legfeljebb a biztosítók ennek valamekkora részét visszatérítik. Erre a Parlament előtt lévő törvénytervezet is lehetőséget biztosít a leendő pénztáraknak. A létrejövő pénztárak szabadon dönthetnek arról, hogy átvállalnak-e valamekkora részt a vizitdíjból, például akkor, ha ezzel ösztönözni tudják az embereket a szűrővizsgálatok igénybevételére.
EüM Sajtóiroda