Az elhízás a második legveszélyesebb dolog, amit művelhetünk a testünkkel, közvetlenül a dohányzás után - állítják a szakemberek. Nem szólva a már néhány plusz kiló esetén jelentkező kisebbségi érzésről... Ilyen körülmények mellett nem meglepő, hogy mára gyakorlatilag bármi eladhatóvá vált, ami fogyást ígér.
"Édesítőszerek" fedőnév alatt alapvetően öt anyag van ma forgalomban, önmagában vagy kombinálva. A különféle bolti csemegék, a teába, kávéba pöttyintett édeskék mind szacharint, aszpartámot, ciklamátot vagy aceszulfámot tartalmaznak. A "light" üdítőitalok bevett cukorpótlója pedig a szorbitol.
Tudjuk róluk, hogy több százszor édesebbek a cukornál, kalóriatartalmuk elhanyagolható - nem utolsó szempont az sem, hogy a mellékízükhöz is hozzá lehet szokni. Régóta kérdés azonban, hogy a fenti előnyök mellett milyen kockázata lehet ezen anyagok fogyasztásának.
A felsoroltak közül Amerikában a szacharinnal és az aszpartámmal kapcsolatban indultak ellenkampányok az utóbbi évtizedek során. Bár a szacharint már a 19. században felfedezték és a világháborúk idején használták is a drága cukor pótlására, a '70-es évek elején valóságos pánik tört ki használói körében.
Ekkor kapott szárnyra a hír ugyanis, hogy szacharinnal etetett patkányokban hólyagrák alakult ki a szer hatására. Később kiderült, hogy ez csak rendkívüli túladagolás esetén fordulhat elő. Az embernek napi 800 doboz édesítőszeres italt kellene elfogyasztania több évig, hogy hasonlóan túladagolja magát.
Ráadásul máig nem sikerült bizonyítékot találni arra, hogy a fenti állatkísérletes megfigyelés emberre is igaz lenne, és - ami ennél is fontosabb- kiterjedt vizsgálatok bizonyították, hogy a szacharint fogyasztó személyekben a hólyagrák előfordulása semmivel sem volt gyakoribb, mint cukorevő embertársaiknál.
#img3#Míg a szacharin biztonságosságáról még vitatkozhatunk, az aszpartámmal kapcsolatban tényleg nem lehetnek kételyeink - állítja számos kutató, szakértő testület, , beleértve a nagy tekintélyű, amerikai élelmezésügyi hatóságot, az FDA-t. Több mint 100 klinikai vizsgálat bizonyítja, hogy az aszpartám ártalmatlan.
A szerrel kapcsolatos botrányok az utóbbi időben inkább a neten keringő rémtörténetek hatására robbantak ki. Internetes beszámolók szerint ugyanis sclerosis multiplexet lehet tőle kapni. Ez egy igen ritka, idegsorvadásos betegség, mely különösen a 20-30 év közötti, fiatal felnőttek közül szedi áldozatait. A tudományos világ egyöntetű reakciója szerint azonban az internetes esetek ellenőrizhetetlenek és anekdotaszerűek.
A tudomány pozitív hozzáállása ide vagy oda, summa summárum a mesterséges édesítőszerekre is ugyanaz vonatkozik, mint a természetes tápanyagokra: kerüljük a túlzott fogyasztást. A használati utasításban megjelölt dózist mindenesetre biztonságosabbnak látszik betartani...
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
D.D.L.