A helyszín persze Amerika. Itt működik a világ legjobban jövedelmező magánneveldéje, a kifejezetten gazdag, de elfoglalt szülők problémás csemetéit gatyába rázó Brown magániskola. Az intézményt 1940-ben alapították, s népszerűsége nőttön nő. Tavaly például az iskola bevétele elérte a 170 millió dollárt.
Az általános forgatókönyv szerint az üzleti életben sikeres szülők nemigen érnek rá a gyermeknevelésre, illetve mindezt zsebpénzzel próbálják pótolni. Így a kis trónörökösök körül hamar jelentkeznek a problémák: a patinás Tommy Hilfiger cég vezetőjének kislányát például 16 éves korában kellett egy rehabilitációs iskolába beíratni, mivel ennyi idős korára alkohol- és drogfüggő lett.
Az "átnevelés" persze nem volt olcsó: Joan talpra állítása annyi pénzt emésztett fel, amennyiből két gyereket is kitaníttathattak volna a Harvardon: közel 200 ezer dollárt.
Amerikában 10 000-nél is több elkényeztetett csemete vesz részt különböző rehabilitációs, elvonó-, vagy átnevelő programokon, melyek 2 milliárd dollár jövedelmet jelentenek az erre specializálódott magániskolák tulajdonosai számára.Ha hazánkban nem is ilyen drasztikus a helyzet, a gyerek zsebpénze a magyar otthonokban is kardinális kérdés. A legtöbben nem tehetik meg, de ismerek egy házaspárt, akik úgy akartak véget vetni kamaszfiuk tékozlásának, azaz a szülőkkel mindent megvetető, kuncsorgó rohamainak, hogy megállapodtak vele, az adott naptól fogva fix zsebpénzt kap: hetente "csak" 10 000 (!) Ft-ot.
A szülők azzal mentegetőznek, ők is látják, hogy kissé eltúlozták a dolgokat a "kuncsorgós" rendszerben, de annak idején az ő szüleik ugyanezt nem tehették meg. "Olyan jóleső érzés volt, hogy mindent megadhatunk neki!" - vallotta meg az anyuka.
A zsebpénzteória mindenesetre ennél a családnál beválni látszik. A fiú, mióta havi apanázst kap, a zsebpénzre sajátjaként ügyel, s mivel a táborokat, drágább ruhákat, a különórát továbbra is a szülők állják, még spórolni is tud. Az utóbbi időben például robogóra kezdett gyűjteni...kíváncsi vagyok, hány hétbe fog telni.