Az emberek mintegy 97 százaléka tapasztalt már élete során deja vu-t. Súlyos esetekben a misztikus élmény akár depressziót is okozhat, mely olykor csak antipszichotikus gyógyszerekkel enyhíthető.
Észlelés során két folyamat játszódik le az agyban. Először is átpásztázza emlékeit, hogy a múltban tapasztalt-e már hasonlót, mint a jelenben érzékelt objektum, személy, esemény, stb., és ha igen, beazonosítja ismerősként. A deja vu esetében azonban a második lépés hibásan következik be: az agy ugyanis ilyenkor egy új érzetet azonosít be ismertként.
A Leeds csoport munkatársai ezt az érzést idézték elő a kutatásukban résztvevő önkénteseknél. Hipnózis segítségével csupán a megismerési folyamat második részét hívták elő az alanyok agyában, így keltve bennük az ismerősség érzését egy valójában ismeretlen dologgal kapcsolatban.
Huszonnégy közismert szót mutattak nekik, majd hipnotizálták őket. A hipnotizált alanyoknak megmondták, hogy ha egy szót legközelebb piros keretben látnak, akkor érezzék úgy, hogy a kifejezés ismerős - habár nem tudják, honnan, míg ha zöld keretben jelenik meg, akkor ismerjék fel, hogy az eleinte megmutatott huszonnégy kifejezés valamelyikéről van szó.
A hipnotizáció véget értével több, színes keretbe foglalt kifejezést mutattak az önkénteseknek, köztük olyan zöld és piros keretes szavakat is, melyek nem szerepeltek az eredeti lajstromban. A tizennyolc emberből tízen tapasztaltak különös érzést, amikor egy új szó piros rámában szerepelt, és öten éreztek kimondottan deja vu-t.
"Kiderült, hogy lehetséges a két folyamat külön választása, ami megerősíti, hogy a két lépés valójában egymástól szeparáltan létezik." - összegezte Akira O'Connor, a kutatás egyik vezetője.
B.B.