Valójában az érzékeny bőr nem különálló bőrtípus, hanem egy időszakos vagy tartós állapot, mely bármilyen bőrtípusnál kialakulhat.
Az érzékenység valamilyen tényezőre való túlzott, kóros reakciót takar, melynek eredménye bőrpír, ekcéma, gyulladás vagy allergia.
Az arcbőrön fellépő érzékenység esetén a feladat kettős: nyugtató hatóanyagokkal, borogatással, pakolással csökkentsük a gyulladást és derítsük ki milyen tényező okozta a problémát. Sajnos ez utóbbi nem mindig egyszerű, főleg ha nem külső tényezőről (száraz, hideg levegő, verejtékezés, napégés stb.), hanem egy bizonyos hatóanyagról van szó. Leggyakrabban egy krémcserével megoldódik a probléma, ha azonban az érzékenység tartós állapottá válik, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.
Ha valaki többféle hatóanyagra reagál bőr-irritációval, annak érdemes érzékeny bőrre kifejlesztett, úgynevezett hypoallergén termékekre váltani. Utóbbi fogalom azt jelenti, hogy a készítmény széles körben tesztelve nem okoz allergiás reakciót, a hatóanyag koncentráció a biztonságos használatot szavatolja - gyakran a szuperhatékonyság rovására. Természetesen hypoallergén készítmény is okozhat allergiás reakciót, amennyiben tartalmazza az egyéni allergiát kiváltó összetevőt - még ha kicsi koncentrációban is.
El is érkeztünk a lényegi pontig: az érzékeny bőrre való készítmények óvatos összetétele a leggyakrabban nem garantálja a normál érzékenységű bőrre kifejlesztett krémek hatékonyságát. Szóval, aki teheti, használja inkább az utóbbiakat és mondjon le az érzékeny bőr = érzékeny hölgy mítoszáról.
F.K.M.