Az ünnepléshez hozzátartozik a gyöngyöző ital, amelyet Dom Perignon francia szerzetesnek meg egy elfeledett – és így véletlenül egy második, palackban végbement érlelési folyamatnak „áldozatul esett” – üveg bornak köszönhetünk.
Az eredeti és meglehetősen borsos árú francia champagne mellett számos minőségi pezsgő és habzóbor kínálja magát. Leggyakrabban önmagában szolgálják fel, de léteznek olyan társítások, amelyek tovább emelik az ital különlegességét. Az eper szinte már közhelyes, de annál finomabb a habzóbor mellé. Látványos és finom kompozíció a kecses pohárba hibiszkuszvirág szárított fejét helyezni, és erre tölteni az italt.
Franciaországban mindig és mindenhez folyik a champagne, különböző fajtáit éppúgy társítják ételekhez, mint a bort szokás. Aperitifként remek a kizárólag fehér chardonnay szőlőből készült pezsgő, de fogyasztható tengeri herkentyűkhöz, halakhoz és indiai currys ételekhez is. Az érett, zamatos rozé pezsgők a vörös húsokkal és erősebb fűszerekkel vannak összhangban, a picit édesebb, demi-sec – félszáraz – champagne pedig a libamáj és zsírosabb kacsából készült sültek ideális kísérő itala. Sőt, az étkezéseket megkoronázó feketekávé mellé is felszolgálhatjuk.
A pezsgő ízvilágát alapvetően a citrusos, gyümölcsös, savas jegyek határozzák meg. A másoderjedés folyamán – amikor a bor pezsgővé alakul át – pedig élesztős, leginkább a frissen sült kenyérre emlékeztető ízjegyeket kap. A Nespresso szakértői szerint, ha az étkezés elején elfogyasztott pezsgő ízvilágát a zárásként felszolgált kávéhoz szeretnénk illeszteni, elsősorban a gyümölcsös, citrusos, esetleg gabonás jellegű kávékat részesítsük előnyben.
A pezsgő kiváló alapanyaga különböző koktéloknak és bóléknak is. Ezekhez mindenképpen száraz pezsgőt ajánlanak a szakértők, és az is fontos, hogy akkor is hűtött itallal dolgozzunk, ha jégkocka is kerül a pohárba. A legelegánsabb talán mégis a jellegzetes, karcsú pohárban felszolgált, tiszta pezsgő, ünnepkor, egy egyszerű vacsorához vagy akár egy különleges, hosszú és ráérős reggelihez fogyasztva.
Bontsunk elegánsan!
A hangos durranás és a messzire repülő dugó legfeljebb a szilveszteri buliban mulatságos, egy elegáns összejövetelen szinte észrevétlen palackbontásra van szükség. Ehhez el kell távolítani a dugót fedő fóliát, és hat csavarással kilazítani a leszorító drótot. Ezután a dugót megmarkolva az üveget (!) kell forgatni addig, míg halk pukkanással kinyílik.
Pezsgőkoktélok
Kir Royal
Az 1940-es évek közepén-végén született, eredetileg nem pezsgővel, hanem száraz fehérborral készülő ital (Kir) receptje Burgundiából származik, „kitalálója” Felix Kir katolikus pap, aki 23 évig Dijon polgármestere volt.
Egy pohárba (1 deci):
■ 9 centiliter száraz pezsgő
■ 1 centiliter Crème de Cassis (feketeribizli-likőr)
Mimóza
Először 1925-ben szolgálták fel, receptjét a párizsi Ritz Hotelnek tulajdonítják.
Egy pohárba (2,5 deci):
■ 1,5 deci pezsgő
■ 1 deci narancslé
Bólék
Banános-erdei gyümölcsös bólé (4 pohár)
■ 30 deka erdei gyümölcs
■ 4 közepes banán
■ 10 deka cukor
■ 1,25 deci borpárlat
■ 1 üveg félszáraz pezsgő
■ 7 deci nem túl száraz fehérbor
és citromfű
A gyümölcsöket megmossuk, megtisztítjuk, feldaraboljuk, ráöntjük a borpárlatot, és állni hagyjuk egy ideig. Ezután a gyümölcsöket áttesszük a bóléstálba, hozzáöntjük a pezsgőt és a bort, majd citromfűvel díszítjük a poharakat.
Forrás: koktelreceptek.hu
Narancsbólé
■ 6 narancs
■ 2 citrom
■ 3 evőkanál kimagozott rumos meggy
■ 1,5 deci rum
■ fél deci barackpálinka
■ 4 evőkanál cukor
■ 1 üveg félédes tokaji bor
■ 1 üveg pezsgő
A narancsot és a citromot hámozzuk meg, a fehér burkot is távolítsuk el, vágjuk fel karikára, tegyük a bóléstálba, szórjuk rá a cukrot, öntsük rá a rumot, és hagyjuk egy kicsit állni. Ezután tegyük hozzá a rumos meggyet, öntsük rá a barackpálinkát és az üveg bort. Tartsuk hűvös helyen, és közvetlenül a kínálás előtt öntsük hozzá a lehűtött pezsgőt. A bóléspoharakba kerüljön narancskarika és rumos meggy is.