'A magam részéről a fagyöngyöt karácsonyi dekorációnak javaslom, és nem daganatellenes terápiának' - írta Dr. Edzard Ernst a fagyönggyel foglalkozó tudományos közleményében, amely a neves brit szaklapban, a British Medical Journalben jelent meg. (Ernst az Exeteri Egyetem alternatív medicinával foglalkozó intézetének vezetője). A szakember szerint a fagyönggyel kapcsolatos kutatások egymásnak ellentmondóak és a tudományos elemzés szempontjából sem elég igényesek.
A szaklap beszámol egy konkrét esetről is, amelyet a Walesi Egyetemi Kórház munkatársai írtak le. Egy 61 éves nő szervezetében rosszindulatú limfóma alakult ki, amely a kezelések hatására nyugalmi állapotba (remisszióba) került. A nő a tünetmentes időszakban heti három alkalommal fagyöngy kivonatot injekciózott a hasába. Tíz hónapos kezelés után a nőnél emlőrákot diagnosztizáltak és a nő kezelőorvosainak jelezte, hogy furcsa csomót tapint a hasában is.
A kórház szakemberei Alison Finell vezetésével eltávolították a csomót, amely nem daganat volt. Finell szerint a csomó - amely nagyon közel alakult ki az injekciózás helyéhez - gyulladásos eredetű volt, a szakember szerint elképzelhető (bár egyelőre nem bizonyított), hogy a rendszeres fagyöngy - kivonat okozta. Ugyancsak nem kizárt az sem, hogy az emlőrák kialakulását is a fagyöngy serkentette. Finell úgy véli, hogy hasznos lenne egy pontos vizsgálatot indítani, amely felméri a természetes gyógymód valódi hatását és veszélyeit a daganatos betegek kezelésében.
Ehhez hasonló vizsgálatot az USA-ban nemrégiben elindítottak, bár az Alternatív Orvoslás Nemzeti Központjának kutatása elsősorban a fagyöngy kiegészítő alkalmazását vizsgálja. Az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal egyelőre nem engedélyezte a fagyöngy-kivonat daganatos betegeken történő alkalmazását.
Forrás: www.medipress.hu