A napfény hullámhossztartománya szélesebb, mint a szoláriumlámpáké. A napfény UV-C tartományba tartozó sugarai túlnyomó részét az ózonréteg nem engedi a Föld felszínére. A légkör szennyeződése azonban pusztítja az ózont, és a sugarak elnyelése romlik.
A szoláriumlámpák pozitívuma, hogy azok UV-C sugarakat nem bocsátanak ki.
A napozásnak többféle káros hatása van.
A bőr öregedési folyamata felgyorsul, ami a genetikai tényezőktől függően egyénenként más és más. A bőr öregedése és a napon eltöltött idő között egyértelmű az összefüggés: minél többet napozik valaki, annál gyorsabban öregszik a bőre.
A bőrdaganatok kialakulásának esélye a napon töltött idővel arányos, és befolyásolja a napozás módja is.
A rosszindulatú bőrdaganatok kialakulásáért döntően az UV-A sugárzás okolható.
Németországban például az ilyen megbetegedések száma meghaladhatja az emlődaganatokét.
Az Egyesült Államokban megvizsgálták, milyen gyakorisággal fordul elő a festékes bőrrák északon és délen. A déli államok lakóinál gyakoribb volt e betegség, és azoknál az északiaknál, akik délre jártak nyaralni, szintén kiugróan nagy volt a megbetegedések aránya. A déliek bőre ugyanis tavasztól fokozatosan hozzászokik az egyre erősebb napsütéshez, az északiak azonban néhány hét alatt szeretnék elérni a barnaságot.
A szoláriumlámpák az UV-A és az UV-B tartományba eső sugarakat utánozzák. A közönséges üveg elnyeli az UV-A és az UV-B tartományba eső sugarak jó részét. A szolárium lámpákat és csöveket különleges, UV-fényt áteresztő kvarcüvegből készítik. Az égő belsejében higany van, és az ezen áthaladó elektromos áram gerjeszti a higanymolekulákat, amelyek ennek hatására bocsátják ki az ibolyántúli sugarakat.
Azonban az ibolyántúli fény hatásának tudható a szem és a bőr különféle betegségei.
A napsugarak, és a szolárium fénye elősegíti a D-vitamin képződését, ehhez azonban nem kell túl sok napsugárzás, vagy szolárium.
Naponta elég 10 perc ahhoz, hogy bőrünk kis felületét napsugarak érjék.
A Nap és a szolárium sugarai szárítják a bőrt, és kis mértékű baktériumölő hatásuk is van, így jó hatással vannak a zsíros, pattanásos bőrre és a zsíros haj kezelésére is jók.
A leírtak alapján mindenki eldöntheti, hogy a napozást, vagy a szoláriumot választja. Ha valaki mind a kettő mellett dönt jobb, ha tisztában van a fentiekkel. De a legjobb megoldás az lenne, ha inkább a fehér bőrt választanánk, hogy megtartsuk bőrünk egészségét, és negyven évesen ne úgy nézzünk ki mint egy aszalt gyümölcs.