Mi a méhnyak?
A méhnyak - latinul cervix uteri - a méh hüvely felé elkeskenyedő része. Ezen keresztül jutnak át a hímivarsejtek a méhtestbe, hogy megtermékenyítsék a petesejtet. Peteéréskor és menstruáció idején ez a csatorna nyitott.
A méhnyakrák
A méhnyakrák a méhnyak hámeredetű rosszindulatú daganata, kilencven százalékban a méh felszíne és a méh nyakcsatornája laphámjának találkozásánál, az átmeneti zónában alakul ki. Ne keverjük össze a méhtest rákjával, amely felépítésében, terjedésében is különbözik.
Kiket fenyeget?
Leggyakrabban a húsz és hatvan év közötti nők esnek áldozatul az alattomos kórnak, így a kor mindenképpen befolyásoló tényező. A genetikai összefüggéseknek nincs komoly szerepe a betegség kialakulásában.
Annál inkább van a humán papillomavírusnak (HPV), az epidemiológiai vizsgálatok ugyanis kimutatták, hogy a méhnyakrákos esetek kilencven százaléka összefüggésben van a HPV-vel (amely sok nő és férfi szervezetében jelen van, csak nem mindig okoznak tüneteket, mint például szemölcsök megjelenését). Emiatt a méhnyakrák gyakrabban fordul elő azoknál a nőknél, akik 18 éves koruk előtt kezdték szexuális életüket, akik gyakran váltogatják partnerüket, vagy párjuknak volt sok szexuális partnere korábban.
Rizikótényező a dohányzás, a legyengült immunrendszer, szexuális betegségek (például chlamydia, nemi szervi herpesz), valamint a többszöri szülések miatt kialakult méhnyaksérülés.
A méhnyakrák tünetei
Sajnos - csakúgy, mint a legtöbb daganatos betegségnek - a méhnyakráknak sincsenek a korai szakaszban tünetei. Ezek a jelek csak akkor jelennek meg, amikor a rák már ráterjedt a méhnyak izomállományára és a környező szövetekre.
Ebben a stádiumban a leggyakoribb tünet a rendellenes vérzés, amely a menstruációs időszakok között, illetve közösülés után lép fel.
A másik árulkodó jel a hüvelyi folyás, amelynek természetesen számos más oka lehet, de a méhnyakrákon átesett nők kilencvenöt százalékának volt fehér folyása, mielőtt felfedezték volna náluk a betegséget.
Erős fájdalom is felléphet a medencetájékon, ha a daganat már nyomja az itt található idegeket, illetve a végtagokban. A vizelési és székelési zavarok, a sápadtság és a gyengeség is arra utal, hogy valami nincs rendben.
A méhnyakrák szűrése, vizsgálatok
Méhnyakrákszűrésre 18 éves kortól vagy a szexuális élet megkezdésétől évente kell elmenni - vagyis kellene, mert sajnos Magyarországon a nők hatvan százaléka nem jár szűrővizsgálatra.
A szűrésen az orvos először megtekinti a méhszájat a hüvely felől (kolposzkópia), kenetet vesz a nyálkahártyáról, amelyet később megfestenek és mikroszkóppal vizsgálnak meg. Ez az eljárás nemcsak a daganatos betegséget segít kiszűrni, hanem a gyulladásokat és a fertőzéseket is.
Ezután a nőgyógyász ujjával benyúl a hüvelybe, és másik kezével a hasat nyomva áttapintja a méhet.
Ha valamilyen elváltozást fedeznek fel, akkor következik a szövettani vizsgálat. Ha biztossá válik a daganat jelenléte, ultrahanggal, röntgennel, tükrözéssel derítik ki, melyik stádiumban van a beteg.
A méhnyakrák stádiumai
0 stádium: csak a hámban mutatható ki a rák
1. stádium: a méhnyakcsatornára lokalizálódik a daganat
2. stádium: a rák ráterjed a hüvelyre és a méhet körülvevő szövetekre
3. stádium: a rák eléri a medencefalat
4. stádium: ráterjed a végbélre és a húgyhólyagra, illetve más életfontosságú szervekben is áttéteket képez
A méhnyakrák kezelése
A betegség kezelése a rák stádiumától függ, illetve attól, szeretne-e még gyermeket a páciens. Műtéti, valamint sugárterápiás kezelésről lehet szó. Rákmegelőző állapot esetén, vagyis amikor még korai rákról beszélünk, kúpbiopsziát alkalmaznak. Ennek során egy egyszer egy centiméteres kúpot metszenek ki, amely magában foglalja az átmeneti zónát, ahonnan a betegség kifejlődik. Ebben a korai stádiumban gyógyítható legjobban a méhnyakrák.
Későbbi stádiumokban azonban el kell távolítani a méhet, valamint a petefészkeket, a felső hüvelyharmadot, valamint a medencei nyirokcsomókat. Ezt egészíti ki a sugárterápia. Ezek nagyon komoly traumát okozó, több következménnyel járó beavatkozások, ugyanis a petefészek eltávolítása hormonzavarhoz, csontritkuláshoz vezethet.
SZF.