Simó Veronika szerint az akadémia ezúttal nem akart a két nagy esélyes között, vagyis a Volt egyszer egy Hollywood és az 1917 című film között dönteni, hanem kinyitották az ablakot a világ felé.
Azért a Tarantino jegyezte, látványvilágában lenyűgöző, a 60’-as éveket idéző film is bezsebelhetett két díjat - a legjobb mellékszereplőnek járót, aki nem más, mint Brad Pitt, és a legjobb dizájner elimerés is ott landolt.
Renée Zellweger is hozta a papírformát, megkapta a legjobb női alakításért járó Oscart a Judy című életrajzi drámában nyújtott alakításáért.
Ugyancsak a papírforma érvényesült, amikor Roger Deakinsnek adták a legjobb operatőri díjat az 1917 című produkcióért.
Az aszfalt királyai cím film is besöpört két erős díjat - Michael McCusker és Andrew Buckland -, az egyiket a vágásért, a másikat a hangvágásért. Az autóversenyzésről szóló produkciót e két stáb szenzációs keretbe öntötte. Díjaik azt is bizonyítják, mondja a filmes szakember, hogy lehet a digitális technika a XXI. század nagyszerű vívmánya, - és ez most az operatőrökre is vonatkozik - az alkotó ember nélkül semmit sem ért.
A 92. Oscar gálán sem feledkeztek meg az elmúlt egy évben elhunytakról, mint a napokban távozott Kirk Douglasról, vagy a magyar Urdvardy Annáról, aki 1917-ben a Mindenki című film producereként vehette át az elismerést.
Az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia legismertebb világünnepén ezúttal is sok meglepetés várta a közönséget Los Angelesben, a színházteremben csakúgy, mint a képernyők előtt. Most sem volt műsorvezető, de azért két korábbi, Steav Martin és Chris Rock indításként csak előadott egy anti felvezetést sokak derültségére. Az este karmestere most először egy hölgy volt, és rövid, de fergeteges koncertet adott az Eminem. Mindenki bulizott, kivéve Martin Scorsese rendezőt, aki bár két kategóriában is érdekelt volt, békésen szunyókált - vagy csak úgy tett - ezalatt.
Az eseményen jelentette be Tom Hanks , hogy december 14-én megnyílik az amerikai filmakadémia múzeuma. Az is újdonság, hogy szerte a világból egy csomó új tagot vett fel az akadémia, így legközelebb mintegy hatezer ember dönt majd az Oscar-díjak sorsáról. Simó Veronika filmszakértő szerint nemcsak az idei eredmények, hanem a bővítés is azt jelzi, hogy friss levegőt engednek be az akadémia falai közé, és egy még nyitottabb, nemzetközibb intézetté válik a világ filmművészetének fellegvára.
-
- M. Deák Kristóf, Kép: sajtóanyag
Gyuricza Mátyás nyerte a III. Kovács László és Zsigmond Vilmos Operatőr Díjat Diák kategóriában. M. Deák Kristóf kapta a legjobb operatőr díját nagyjátékfilm kategóriában, Máthé Tibor, Jancsó Nyika és Szalai András életműdíjat vehetett át. Az ünnepséget a Pesti Vigadóban rendezték.