A jó hír az, hogy megfelelő bőrápolás mellett, a napozás (és szoláriumozás) mellőzésével és fényvédőfaktoros krém használatával megelőzhető illetve enyhíthető a probléma.
Az alábbiakban a festék-rendellenességekkel kapcsolatosan leggyakrabban feltett kérdésekre talál választ a kedves olvasó.
Hogyan kerülhető el a napfoltok, szeplők jelentkezése?
Ne menjen a napra! A foltok, szeplők ugyanis jóindulatú bőrelváltozások, melyek napfénynek kitett bőrfelületeken, így az arcon, karokon, háton jelennek meg. Az ultraviola sugárzásnak tartósan kitett bőrfelszínen - mint amilyen a kézhát - öregségi foltoknak nevezett képződmények szintén ebbe a kategóriába tartoznak.
A napfolt és a májfolt ugyanaz a fogalmat takarja?
Igen. A napozás okozta barna elszíneződések az lakjuk és színük miatt kapták ezt a nevet - vagyis semmi közük a májműködéshez!
Mi az a melasma?
A melasma közismert nevén terhességi maszk a progeszteron hormon és napozás egyidejű hatására a homlokon, orcákon és száj körül kialakuló elszíneződés. gyakran szimmetrikus "pillangómaszk" mintát ad ki. A terhesség után fokozatosan visszahúzódik!
Lehet-e tudni, hogy veszélyeztet a terhességi maszk kialakulása?
Sajnos előre nem lehet tudni. Ha azonban a családban előfordult már a jelenség 30%-os esélye van a megjelenésének. A melasma a várandós nők 50-70%-át érinti és a fogamzásgátló tablettákat szedő nők körében is van némi esélye a kialakulásának. A leggyakrabban a 20-39 éves nőknél fordul elő.
Hogyan kerülhetem el a festék-rendellenességek létrejöttét?
Ha teljesen elkerülni nem is lehet, kezelni igen! Kerülje a napot és minden körülmények közt használjon fényvédőt!
A már kialakult foltok halványító krémekkel, lézer terápiával, mikrodermabrázióval vagy mélyhámlasztással csökkenthetők.
Házi használatra gyümölcssav tartalmú vagy retinol származékot tartalmazó készítményeket javasolnak, de ezek hatékonysága kisebb, mint a bőrgyógyászati, kozmetológiai beavatkozásoké.
Hogyan vehetem elejét a foltok kialakulásának?
A nap ultraibolya sugarai a napfoltok vagy öregségi foltok létrejöttének legfőbb okozói. Legjobb, ha kerüli a napon való tartózkódást!
10 és 16 óra közt, amikor a napsugárzás a legintenzívebb, húzódjon az árnyékba! Praktikus tanács: ha az árnyéka rövidebb, mint az Ön magassága, menjen el a napról vagy vegyen fel szalmakalapot, hosszú ujjú ruházatot!
Használjon legalább 15 faktoros fényvédőt! A 15-ös faktorszám azt jelenti, hogy ha valaki fényvédő nélkül 20 perc alatt égne le, a fényvédő használata mellett ez 15-ször annyi időt venne igénybe: vagyis 300 percet tölthet a napon leégés nélkül.
A fényvédők általában 20 perc alatt fejtik ki a hatásukat (vagyis ennyivel korábban kenjük be bőrünket mielőtt napra megyünk) és 2 óránként újra be kell kenni magunkat (illetve minden fürdés/úszás után!).
A nap elleni védelmet gyermekkorban kell elkezdeni, mert becslések szerint az életünk során ért összes napsugárzás 80%-a 18 éves koráig éri az embert.
F.K.M.